Nasze potrzeby

W pracy z młodzieżą koncentrujemy się na indywidualnych potrzebach uczestników wsparcia. Staramy się działać tak, by każda osoba, która trafi do naszej organizacji uzyskała pomoc w tym, co dla niej najważniejsze.

Często młodzi ludzie przychodzą do nas z jedną walizką, a czasem nawet reklamówką. Nie mają nic – pieniędzy, dachu nad głową, wykształcenia i zawodu.

Zazwyczaj są samotni i nie mogą liczyć na pomoc rodziny. Bywa, że są uzależnieni, coraz częściej zaburzeni psychicznie.

 

Pierwszą potrzebą, którą musimy zaspokoić jest dach nad głową. Młodzież może skorzystać z miejsca w mieszkaniu treningowym, jednak choć sukcesywnie staramy się rozwijać naszą sieć mieszkaniową, ciągle brakuje wolnych miejsc.

Co więcej nie wszyscy uczestnicy naszego wsparcia są gotowi do tego, by zamieszkać samodzielnie, dlatego pracujemy nad nowym projektem, który umożliwi zakwaterowanie młodzieży w domu z całodobową opieką. Informacje o nim znajdują się w zakładce DOM DLA MŁODZIEŻY.

Zanim młodzież rozpocznie pracę i uzyska własne środki finansowe, niezbędna jest pomoc w zabezpieczeniu podstawowych potrzeb – wyżywienie, środki higieny i czystości, ubrania.

Bardzo często ważna jest również pomoc medyczna, która nie zawsze jest dostępna w ramach NFZ lub czas oczekiwania mógłby spowodować dodatkowe komplikacje. W szczególności chodzi o pomoc stomatologiczną lub ortodontyczną. Niezbędny jest również zakup leków, które niektórzy uczestnicy wsparcia muszą przyjmować na stałe.

Bardzo ważna jest również pomoc związana z wyrobieniem dokumentów czy uzyskaniem ich duplikatów. Fundacja po DRUGIE – zanim młodzież podejmie pracę – finansuje zakup biletów komunikacji miejskiej, zdjęcia do dowodu, czy koszty ponownego wyrobienia dokumentu (np. świadectwa szkolnego). Organizacja może również sfinansować koszt dokumentów niezbędnych do podjęcia pracy – np. książeczki sanepidu.

Nie wszystkie sprawy możemy jednak rozwiązać za młodzież. Fundacja nie pokrywa zadłużeń uczestników wsparcia, ani nie udziela pożyczek.