Współpraca z biznesem

Przedstawicielka jednego z naszych Partnerów biznesowych podczas otwarcia Domu dla Młodzieży, do którego utworzenia przyczyniła się Firma, w której pracuje, powiedziała z autentycznym wzruszeniem:

Jestem dumna, że pracuję w firmie, która robi tak wspaniałe rzeczy! 

Współpraca z Fundacją po DRUGIE to bardzo konkretne korzyści:
  • budowanie zaufania do Firmy, która pochyla się nad osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji;
  • integracja zespołu wokół ważnych spraw – realizowana poprzez działania wolontariatu pracowniczego;
  • promocja odpowiedzialnej społecznie Firmy;
  • wpływ na życie konkretnych, młodych ludzi, którzy wkraczają na dobrą drogę i są ciężarem dla społeczeństwa.

Dzięki współpracy z naszymi Partnerami udało się nam zrealizować wiele ważnych działań, dzięki którym młodzież miała możliwość uzyskania niezbędnego i podstawowego wsparcia, doświadczania nowych sytuacji, poznania nowych możliwości.

Jeśli chcielibyście dołączyć do grona naszych Partnerów, zapraszamy do kontaktu: fundacja@podrugie.pl

Dom Dla Młodzieży został otwarty w lipcu 2022 roku. Jest w nim miejsce dla maksymalnie 16 osób, ale życie pokazało, że jeśli trzeba… znajdujemy kawałek pokoju na tak zwaną dostawkę. W domu zawsze jest obecny opiekun, który czuwa nad tym, by miejsce i czas, zostały wykorzystane przez młodzież jak najlepiej i faktycznie sprzyjały rozwiązywaniu jej problemów i wychodzeniu z bezdomności.

Przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku, gdyby nie pomoc naszych Partnerów, którzy włączyli się nie tylko w finansowanie działania, ale zaangażowali swoich pracowników do malowania, tynkowania, wiercenia i sprzątania.

Dom nadal potrzebuje wsparcia – finansowego, rzeczowego. Jest także doskonałym miejscem dla działań wolontariatu pracowniczego.

W pierwszych miesiącach działalności i w przygotowaniach do przyjęcia pod dach domu pierwszych mieszkańców pomogli nam:

Groupe SEB i Tefal współpracują z nami od kilku lat. Dzięki ich zaangażowaniu udało się w tym czasie zrobić wiele dobrych rzeczy. Nasze mieszkania, dom dla młodzieży, punkt pomocowy (drop-in) są wyposażone w niezbędne sprzęty małego AGD. Firmy dofinansowały działania domu i wyremontowały jeden pokój.

Co kilka miesięcy spotykamy się z pracownikami na różnych wydarzeniach, podczas których młodzież uczy się gotowania i ma możliwość dobrze spędzić czas.

Co dla nas niezwykle ważne Tefal zaoferował naszej młodzieży miejsca pracy w swoich sklepach, które są ogromną szansą na zmianę i poprawę sytuacji życiowej – perspektywiczne zatrudnienie, nowe otoczenie i godziwe wynagrodzenie.

Rossmann zaprosił Fundację po DRUGIE do udziału w ogólnopolskiej kampanii „Pomagamy jak umiemy kobietom” i dofinansował inicjatywę budowy mieszkań chronionych dla młodych mam i ich dzieci. Dodatkowo od 2021 roku wspiera naszą organizację przekazując produkty – kosmetyki, chemię, artykuły niezbędne do sprzątania i utrzymywania domu dla młodzieży, mieszkań treningowych, punktu pomocowego prowadzonego przez naszą organizację.

Z firmą kosmetyczną BANDI spotkaliśmy się wiele lat temu i postanowiliśmy wspólnie powalczyć o nastoletnie dziewczęta przebywające w placówkach resocjalizacyjnych, które zostają matkami. Przez wiele lat nagłaśnialiśmy problem nieletniego macierzyństwa i braku rozwiązań systemowych umożliwiających matkom i dzieciom pobyt w placówce resocjalizacyjnej. Zmianie miała służyć kampania społeczna „Czytamy dla MAMY”, podczas której informowaliśmy o sytuacji młodych mam i zbieraliśmy środki na budowę domu.

Prawo się zmieniło. Dziś dziewczęta i ich dzieci mogą otrzymać dalsze wsparcie w placówce resocjalizacyjnej, a my budujemy mieszkania chronione dla tych, które pewnego dnia będą musiały placówkę opuścić.

Dodatkowo BANDI wspiera nas w prowadzeniu domu dla młodzieży.

Pracownia architektoniczna WXCA przekazała Fundacji po DRUGIE to, co ma najcenniejszego – swoich architektów i ich wspaniałe wizje. Pracownia przygotowała pro bono projekt mieszkań chronionych dla młodych mam i ich dzieci. Architekci pracując nad koncepcją przede wszystkim mieli na uwadze funkcjonalność i zapewnienie w mieszkaniach takich warunków i takiego otoczenia, które wpływać będzie korzystnie na zachowania młodych kobiet i wspierać je w macierzyństwie i pokonywaniu trudnej sytuacji.

W 2021 roku za ten ekologiczny, nowoczesny, uważny na potrzeby przyszłych mieszkanek, projekt domu jednorodzinnego pracownia została wyróżniona nagrodą Złoty Kompas.

Nasza współpraca z firmą BOX zaczęła się od pracy fizycznej i porządków w ogrodzie wokół domu dla młodzieży. Pracownicy – wolontariusze wspólnie z naszą młodzieżą wyrównali teren, posiali trawę, zasadzili drzewka i krzewy. Przygotowali również zadaszone miejsce na wypoczynek, budkę na narzędzia ogrodowe, szklarnię i kompostownik.

BOX wsparła także dom darowizną finansową.

Pracownicy polubili nasze miejsce i naszą młodzież, odwiedzili nas także w czasie świąt i przynieśli górę słodyczy!

Od kilku lat Coca-Cola HBC realizuje dla nas projekty wolontariatu pracowniczego – pomaga w różnych codziennych działaniach, ale również umożliwia realizację marzeń młodzieży. Dzięki wsparciu, które otrzymaliśmy wybraliśmy się na przykład do Parku Wodnego SUNTAGO!

Dodatkowo wolontariusze pomogli nam przygotować teren i robocze ogrodzenie na działce, na której budujemy mieszkania chronione dla młodych mam, zrobili też z nami przetwory na zimę i klika razy mieliśmy okazję na wspólne grillowanie!

Grant, który otrzymaliśmy w 2022 roku do Allianz&Partners był pierwszą przepustką do uruchomienia Domu dla Młodzieży. Dał nam odwagę i wiarę, że uda się nam otworzyć to niezwykle ważne miejsce. Umożliwił pierwsze miesiące finansowania i dał czas na poszukiwania kolejnych partnerów.

Oprócz środków finansowych pracownicy włożyli w działanie własną pracę i serce – pomogli wyremontować i przygotować Dom na przyjęcie mieszkańców.

Współpraca z firmą trwa nadal.

Kancelaria Gessel wspiera Fundację po DRUGIE dzieląc się swoim know how. Od wielu lat udziela organizacji pomocy prawnej dotyczącej spraw związanych z funkcjonowaniem fundacji (regulaminy, umowy, procedury), ale także obejmuje pomocą osoby indywidualne – młodzież doświadczającą bezdomności. Prawnicy kancelarii wielokrotnie reprezentowali młodzież podczas spraw sądowych, przygotowywali niezbędne pisma i edukowali w zakresie przestrzegania prawa.

Współpraca zaczęła się w czasie świąt Bożego Narodzenia. Wolontariusze Fundacji ORLEN zorganizowali dla młodzieży pełne atrakcji spotkanie świąteczne, a następnie zdecydowali się zostać Mikołajami. Przygotowali kilkadziesiąt indywidualnych prezentów pod choinkę (zgodnie z życzeniami młodzieży).

W 2022 roku Fundacja ORLEN dofinansowała także Dom dla Młodzieży.

Nasz Dom dla Młodzieży nie mógłby działać przez 365 dni w roku, gdyby nie stałe wsparcie partnerów, wśród których jest The Workin Groupe. Firma przekazuje nam pomoc finansową, którą przeznaczamy na utrzymanie i rozwój naszego Domu.