Nagrody

NIEAGENCJA

Wieloletni partner naszej organizacji – NIEAGENCJA – został wyróżniona tytułem Dobroczyńcy Roku za Dobrą Współpracę Biznesu i Organizacji Pozarządowych.

NIEAGENCJA angażuje się nie tylko w zbieranie środków umożliwiających działanie na rzecz młodzieży i młodych dorosłych z doświadczeniem bezdomności, ale jest obecna w codziennych pracach organizacji. Zna każdy kąt Domu dla Młodzieży, historie uczestników wsparcia i gdy pojawia się nagła potrzeba pomocy, niezwykła sytuacja – zawsze jest gotowa pomóc w poszukiwaniu rozwiązania.

Nagroda Dobroczyńcy Roku jest przyznawana co roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Anoda

„Nieobojętni na zło, gotowi do działania, do niesienia pomocy innym. Dzięki takim ludziom buduje się nasza codzienna solidarność, buduje się cierpliwie lepsza, wolna Polska, o którą walczyło pokolenie Armii Krajowej. Chcemy, aby ich świadectwo, ich praca stanowiły przykład dla innych, że warto dzielić się dobrem” – czytamy o Nagrodzie im. Jana Rodowicza „Anody” na stronach Muzeum Powstania Warszawskiego.

To wyjątkowe wyróżnienie Agnieszka odebrała właśnie w Muzeum i w swoich słowach nawiązała do tego symbolicznego miejsa, w którym po tylu latach od czasu wojny, nie powinniśmy już mówić i zajmować się problemem bezdomności młodzieży. Tymczasem ciągle mówimy zbyt mało i zbyt mało robimy w tej sprawie.

„Mamy XXI wiek, jesteśmy w Europie, tyle doświadczyliśmy, tyle wiemy o świecie, o życiu, a mamy w Polsce bezdomność – bezdomność, która dotyka osoby mające 18, 19, 20 lat. Dom to jest coś bardzo podstawowego. To jest łózko, to jest talerz zupy, to jest ciepła kąpiel, to jest bezpieczeństwo. Wielu młodych ludzi tego nie ma. Jestem zaszczycona, że mogę im to dawać. Bardzo za to dziękuję” – powiedziała Agnieszka odbierając nagrodę.

Innowator ESG

Fundacja po DRUGIE otrzymała wyróżnienie w konkursie Innowatorów ESG 2022. To wyjątkowa nagroda, która przede wszystkim jest skierowana do wspierających naszą organizację partnerów biznesowych.

O konkursie jego autorzy piszą tak:

promuje najlepsze praktyki z zakresu ESG, CSR i zrównoważonego rozwoju. Jego celem jest wyróżnienie projektów, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, dobrostan pracowników i społeczności lokalnych oraz poprawiają transparentność i ład korporacyjny w organizacjach. Konkurs ma charakter otwarty, jest bezpłatny skierowany jest do wszystkich firm i organizacji, którym bliskie są wartości związane ze zrównoważonym rozwojem.

Nominacja w plebiscycie LGBT+ Diamonds Awards

Fundacja po DRUGIE działa na rzecz młodzieży doświadczającej bezdomności. Od kilku lat w tej grupie jest coraz więcej osób LGBT+, na których sytuację Fundacja nie jest obojętna. Organizacja tworzy miejsca łączące młodzież – mieszkania treningowe, dom dla młodzieży – w których młodzież uczy się pokonywać swoje trudności i w których poszukuje rozwiązania swojej trudnej sytuacji.

W 2021 roku Fundacja uruchomiła mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT+ (inicjatywa była współtworzona przez Kampanię Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Lambda Warszawa i Stowarzyszenie My Rodzice), a rok później w domu dla młodzieży powstały pokoje dla osób LBGT+.

Te działania spotkały się z pozytywną oceną kapituły plebiscytu LGBT+ Diamonds Awards, w którym organizacja otrzymała nominację w kategorii Partnerstwo Roku.

Nagroda POLCUL

Agnieszka Sikora została wyróżniona nagrodą Fundacji POLCUL za pracę z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym, patologią, bezradnością, w szczególności wychowankami z placówek resocjalizacyjnych dla nieletnich.

Fundacja POLCUL powstała na początku 1980 roku w Australii, z inicjatywy Jerzego Bonieckiego, przemysłowca z Sydney, społecznika. W pierwszym okresie swojej działalności Polcul skupiała się na wspieraniu niezależnej kultury polskiej, promowaniu idei solidarności, suwerenności, wolności. Po wkroczeniu Polski na drogę demokracji Fundacja nadal nagradza osoby działające na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Tytuł Dobroczyńcy Roku

Partnerzy Fundacji po DRUGIE – Groupe SEB i Tefal – zostali wyróżnieni tytułem DOBROCZYŃCY ROKU przyznawanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Nasi Partnerzy od kilku lat wspierają nas w realizacji ważnych inicjatyw. M.in. dzięki nim udało się otworzyć dom dla młodzieży, w którym wolontariusze-pracownicy wyremontowali i wyposażyli jeden z pokoi.

Groupe Seb i Tefal angażują się w codzienne życie naszej organizacji. Co roku przygotowują dla młodzieży świąteczne niespodzianki – wspólnie z nią gotują potrawy bożonarodzeniowe i wielkanocne, przygotowują prezenty. Pamiętają również o tym, by w prowadzonych przez nas miejscach zakwaterowania niczego nie brakowało – od patelni, garnków, odkurzaczy po dające chłód wiatraki w upalne, letnie tygodnie.

Warszawianka Roku

Agnieszka Sikora, prezeska i założycielka Fundacji po DRUGIE została nominowana do tytułu Warszawianka Roku.

Plebiscyt ma na celu uhonorowanie kobiety, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy. Tytuł Warszawianki Roku w 2021 roku zostanie przyznany zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i realizację działań na rzecz promowania wartości tj.: otwartość, tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie.

Plebiscyt NOIZZ ZMIANY

Fundacja po DRUGIE zwyciężyła w plebiscycie NOIZZ ZMIANY w 2021 roku. Została nagrodzona w kategorii równouprawnienie za inicjatywę, którą uruchomiła wspólnie z Kampanią Przeciw Homofobii, Lambdą Warszawa i Stowarzyszeniem My Rodzice. Chodzi o mieszkanie interwencyjne dla młodych osób LGBTQ+, które zostało otwarte w marcu 2021 roku.

Przedsiębiorca Społeczny Roku Uniwersytetu Warszawskiego

Fundacja po DRUGIE odebrała nagrodę i tytuł Przedsiębiorcy Społecznego Roku Uniwersytetu Warszawskiego.

Konkurs kierowany jest do przedsiębiorców, którzy są absolwentami uczelni i w swoich działaniach wyróżniają się innowacyjnym podejściem, działają na rzecz rozwoju gospodarki i społeczeństwa.

W zarządzie FpD zasiadają dwie absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego: Agnieszka Sikora i dr Małgorzata Dziewanowska.

Bizneswoman Roku - Sukces Pisany Szminką

Agnieszka Sikora, założycielka i prezeska Fundacji po DRUGIE, została laureatką prestiżowego konkursu organizowanego przez Fundację Sukces Pisany Szminką.

W XII edycji wydarzenia została nagrodzona tytułem Bizneswoman Roku w kategorii działalność społeczna.

Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku od lat nagradza sukcesy kobiet w biznesie, nauce i kulturze i nagłaśnia je na skalę ogólnopolską.

Jury konkursu pracuje pod przewodnictwem dr Ireny Eris i zasiada w nim kilkanaście osób związanych ze światem biznesu.

Prize for innovative prevention activities in Poland

W 2016 roku Fundacja po DRUGIE otrzymała nagrodę od genewskiej organizacji Women’s World Summit Foundation (WWSF) zajmującej się prawami kobiet i dzieci.

WWSF jest koordynatorem ogólnoświatowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, którą w Polsce koordynuje Fundacja po DRUGIE.

Kampania 19 dni odbywa się co roku i trwa przez pierwszych 19 dni listopada. FpD zaprasza do niej organizacje i instytucje pracujące z dziećmi, młodzieżą, rodzinami i zachęca do podjęcia współpracy i prowadzenia działań na rzecz budowania świata bez przemocy. Co roku rośnie liczba zaangażowanych partnerów, a Polska jest liderem prowadzonej na całym świecie kampanii społecznej.

S3ktor 2012

Wygrywamy S3ktor 2012! Fundacja po DRUGIE i projekt „Gdy zostanę MAMĄ/TATĄ”, w którym wykorzystujemy specjalne lalki – symulatory niemowląt – by uczyć młodzież świadomego rodzicielstwa zdobywa nagrodę w kategorii pomoc społeczna oraz GRAND PRIX konkursu.

Konkurs S3ktor jest organizowany przez Miasto Stołeczne Warszawa i nagradza inicjatywy oraz działania podejmowane przez organizacje pozarządowe w stolicy.