Mieszkanie dla osób LGBT

W 2021 roku wspólnie z Kampanią Przeciw Homofobii, Stowarzyszeniem Lambda Warszawa i Stowarzyszeniem My, Rodzice – Fundacja po DRUGIE otworzyła mieszkanie dla młodzieży i młodych dorosłych LGBT+.

W początkowej fazie mieszkanie było finansowane ze środków wskazanych organizacji, obecnie utrzymywane jest ze środków Kampanii Przeciw Homofobii, Stowarzyszenia My, Rodzice i Fundacji po DRUGIE (Lambda prowadzi własny hostel dla osób LGBT+).

Po kilku miesiącach od jego uruchomienia zaczęła się bardzo ważna zmiana – wszyscy uczestnicy naszego wsparcia, bez względu na ich tożsamość płciową, zaczęli się integrować i wspólnie funkcjonować. Osoby  LGBT+, których coraz więcej zaczęło się pojawiać w naszej organizacji, przestały stanowić odrębną grupę.

Młodzież heteronormatywna, która z racji braku odpowiedniej edukacji, z powodu wzorców wyniesionych ze środowiska, była nastawiona negatywnie do osób LGBT+, przekonuje się, że najważniejsze jest to, jakim ktoś jest człowiekiem i to ma znaczenie we wspólnym funkcjonowaniu. Sprawa tożsamości, czy orientacji psychoseksualnej, to kwestia osobista, która nie powinna mieć wpływu na codzienne relacje.

Po dwóch latach od otwarcia mieszkania interwencyjnego młodzież nauczyła się być razem i każdy – bez względu na orientację, tożsamość – może czuć się u nas bezpiecznie. Młodzieży LGBT+ cały czas przybywa i obecnie w naszych mieszkaniach czy Domu dla Młodzieży nie musimy dla niej organizować dedykowanych rozwiązań, po prostu jest człowiek, jest miejsce – zapraszamy.

Od 2023 roku Fundacja po DRUGIE nie prowadzi osobnego mieszkania dla osób LGBT+, bowiem osoby te przebywają obecnie we wszystkich miejscach zakwaterowania prowadzonych przez organizację, co sprzyja ich integracji i pozwala wszystkim młodym uczestnikom wsparcia organizacji uczyć się wzajemnego szacunku i tego, że jest jeden świat dla każdego człowieka.