w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…
W tym roku kampania odbywać się będzie pod hasłem walki z głodem i niedożywieniem.
JAK WŁĄCZYĆ SIĘ W DZIAŁANIA?
Kampania tworzona jest w środowiskach lokalnych – w szkołach, poradniach, domach dziecka, ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych itp. Zadaniem każdej placówki jest zaangażowanie dzieci, młodzieży, rodziców, specjalistów w przygotowanie kampanii.
Proponowane formy aktywności:
- warsztaty
- pokazy filmów
- debaty
- szkolenia
- konferencje
- spektakle
- realizacja filmów i teledysków
- wystawy
Działania powinny koncentrować się wokół przewodniego tematu kampanii 2016 r. i powinny być zrealizowane w ciągu 19 pierwszych dni listopada. Po przeprowadzeniu akcji będziemy prosić uczestników o przesłanie raportu oraz zdjęć, filmów itp., które zostały wykonane i wykorzystane w kampanii.
Jeśli chcą Państwo realizować wspólnie z nami projekt kampanii 19 dni zapraszamy do:
- polubienia naszej strony na FB: https://www.facebook.com/19dni
- przedstawienia/zaproponowania działania, które zechcą Państwo zrealizować w ramach kampanii (formularz zgłoszeniowy stanowi drugi załącznik do niniejszego maila)
Zgłoszenia będą przyjmowane do końca października 2016 roku.
Prosimy o wypełnienie i przesłane drogą mailową formularza zgłoszeniowego. Ze wszystkimi Uczestnikami/Partnerami kampanii nasz zespół będzie się kontaktował na bieżąco.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
W 2011 roku WWSF rozpoczyna więc ogólnoświatową kampanię 19 dni, która organizowana jest co roku przez pierwsze dni listopada. Celem działania jest budowanie właściwych postaw wobec przemocy, tworzenie międzynarodowej sieci współpracy i wymiana dobrych praktyk z zakresu profilaktyki i interwencji.
Znakiem szczególnym kampanii jest pomarańczowa wstążeczka z napisem: „YES to prevention of child abuse!” (Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem). Organizatorzy zachęcają do zawieszania wstążeczek w widocznych miejscach (na stronach internetowych, na wygaszaczach ekranów komputerowych, materiałach promocyjnych) nie tylko przez 19 dni listopada.
W 2000 roku, 19 listopada, WWSF wprowadziła światowe obchody dnia przeciwko krzywdzeniu dzieci. Ta data stała się początkiem budowania sieci współpracy organizacji pozarządowych z całego świata, które zaczęły przygotowywać obchody w swoich krajach. Działanie rozwijało się, ale (w gruncie rzeczy niestety) okazało się, że jeden dzień to zbyt mało, by poruszyć wszystkie istotne problemy związane z negatywnymi i dramatycznymi doświadczeniami dzieci i młodzieży na całym świecie
Każdego roku kampania opatrzona jest innym hasłem przewodnim.
W 2014 roku w organizację kampanii włączyła się Fundacja po DRUGIE. Przez 19 dni listopada, codziennie w innej placówce resocjalizacyjnej odbywały się działania związane z kampanią – warsztaty, wystawy, pogadanki, manifestacje przeciwko przemocy. We wszystkich działaniach uczestniczyli wychowankowie zakładów poprawczych i młodzieżowych ośrodków wychowawczych – młodzież, która często jest jednocześnie ofiarami i sprawcami przemocy.
Również w 2015 roku FpD wzięła udział w działaniach, ale już na większą skalę. Do akcji włączyły się szkoły, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, organizacje pozarządowe. Głównym tematem kampanii był BULLYING (przemoc rówieśnicza).
Tegoroczna kampania jest objęta honorowymi patronatami: Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.