607 209 124 fundacja@podrugie.pl

MIESZKANIA TRENINGOWE

Prowadzimy w Warszawie sieć mieszkań treningowych, w których młodzież i młodzi dorośli z doświadczeniem bezdomności mogą nabywać (trenować) umiejętność samodzielnego, odpowiedzialnego życia.

Mieszkania są rozproszone i znajdują się w różnych dzielnicach Warszawy. Znajdują się na zwyczajnych osiedlach, nie są w żaden sposób oznakowane. Część mieszkań wynajmujemy na wolnym rynku, część pochodzi z zasobów Zarządu Mienia Skarbu Państwa.

Mieszkania są przeznaczone dla maksymalnie 4 uczestników. W każdym z nich są jedno lub dwuosobowe sypialnie oraz wspólna przestrzeń – salon, kuchnia, łazienka, toaleta.

Mieszkańcy są objęci wsparciem opiekuna, który pełni funkcję dochodzącą i pojawia się w mieszkaniu co najmniej trzy razy w tygodniu. Jego wizyty bywają niezapowiedziane i mogą odbyć się o różnych porach dnia i nocy, ale również mogą być umówione z uczestnikami, tak by można było porozmawiać, ustalić istotne kwestie, czy po prostu spędzić razem czas.

Przyjęcia do mieszkań treningowych:

Podstawowym kryterium przyjęcia do mieszkań treningowych (poza spełnieniem głównych warunków wsparcia organizacji, czyli odpowiedni wiek – od 18 do 25 lat – i sytuacja bezdomności) jest etap na jakim znajduje się dana osoba.

Do mieszkań kierowani są uczestnicy, którzy:

  • posiadają dochód – nie musi to być dochód tylko z pracy zawodowej, może to być dochód z renty, alimentów np. w przypadku osób kontynuujących naukę
  • mają uregulowaną kwestię zdrowotną – w przypadku osób z problemem uzależnienia – są po odpowiednich terapiach i utrzymują abstynencję, w przypadku osób leczących się z innych powodów (głównie dotyczą one zdrowia psychicznego) – przyjmują leki i stosują się do zaleceń lekarzy.

Najważniejsze zasady:

TRZEŹWOŚĆ I ABSTYNENCJA – uczestnicy są badani na obecność substancji psychoaktywnych, nie mogą być pod wpływem, posiadać, przechowywać żadnych substancji.

PRACA NAD ZMIANĄ – uczestnicy są zobowiązani do działania w swojej sprawie. Na czym ono ma polegać, jakie aktywności powinni podjąć jest ustalane indywidualnie – edukacja, terapia, podjęcie pracy zawodowej, rozwiązywanie problemów prawnych etc. Istotne jest, by młodzież wykorzystała czas spędzony w mieszkaniu na aktywne działanie, które w efekcie ma prowadzić do rozwiązania trudnej sytuacji.

SPOTKANIE – młodzież pozostaje w stałym kontakcie z opiekunem i informuje o swoich planach, ustala nieobecności.

PARTYCYPACJA – młodzież uczestniczy w działaniach na rzecz miejsca, w którym przebywa i dba o jego utrzymanie oraz dobre relacje z otoczeniem. W miarę możliwości (ograniczonych np. przez inne zobowiązania – praca, nauka) bierze udział w aktywnościach planowanych przez FpD (wyjścia do kina, muzeum, wolontariat itp.).

Warunkiem pobytu w mieszkaniu jest partycypowanie w kosztach utrzymania. Kwota za miesiąc pobytu jest stała dla wszystkich uczestników (podlega waloryzacji).

W mieszkaniach treningowych dużo większą wagę, niż w Domu dla Młodzieży przywiązuje się do kwestii odpłatności. Osoby wprowadzające się do mieszkań muszą mieć finansową zdolność do opłacania swojego pobytu, a także do samodzielnego zapewnienia podstawowych potrzeb (jedzenie, środki higieny, odzież itp).