Warszawiak – projekt artystyczny z udziałem młodzieży w kryzysie bezdomności

Zadanie polegało na przygotowaniu młodzieży doświadczającej bezdomności do wystawienia autorskiego spektaklu opowiadającego o historii Warszawy. Było realizowane od marca do października 2022 roku.

Młodzież wzięła udział w cyklu warsztatów, które przygotowały ją do pracy na scenie. Zajęcia dotyczyły m.in.: rozwijania umiejętności wokalnych i dykcyjnych, pantomimy, tańca, budowania zbiorowych sytuacji scenicznych, pracy z kostiumem i rekwizytem. W ramach warsztatów odbył się trening wokalno-aktorski, a także nauka gwary warszawskiej.

Po cyklu warsztatów spośród 31 osób, które wzięły w nich udział, stworzyła się grupa 14 osób, która do końca była zaangażowana w realizację projektu i która przygotowała wystawienia spektaklu.

Scenariusz i reżyserię opracowały Zuza Gaińska i Małgorzata Lewińska, za oprawę muzyczną odpowiadała Agnieszka Zielińska.

Spektakl „Ballady Hultajskie/Dystrykt Warszawa” został zaprezentowany publiczności cztery razy:

  • próba generalna – MDK Łazienkowska (21 czerwca 2022)
  • pokaz przedpremierowy – Teatr Ochoty (22 czerwca 2022)
  • premiera – Teatr Lalka (23 czerwca 2022)
  • pokaz uliczny – Ogrody Ząbkowska (4 lipca 2022)

Był on opowieścią o Warszawie – o pięknych i podniosłych momentach historii miasta, ale również o codzienności i warszawskich grzeszkach. Całość opowiedziana z uwzględnieniem kultury ulicznej. Na scenie pojawili się złodzieje, żebracy, Żydówka z dzieckiem, diva, szaleniec, zakonnica. W sztuce wykorzystano m.in. teksty Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, piosenki Grzesiuka.

Przedstawienia obejrzało blisko 400 widzów. Wśród nich była m.in. Anna Trzciakowska-Przedpełska, Powstańczyni Warszawska, dr Hanna Machińska, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich i Martyna Wojciechowska, której organizacja – Fundacja UNAWEZA wspiera Fundację po DRUGIE przy projekcie budowy domu dla młodych mam.

Za pomoc przy realizacji projektu dziękujemy Młodzieżowemu Domowi Kultury im. Władysława Broniewskiego w Warszawie oraz Agnieszce Wyrwał, Przewodniczącej Komisji Kultury i Radnej Miasta Stołecznego Warszawy 

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy w ramach programu „Różnorodna Warszawa”

Samorząd Województwa Mazowieckiego