Na naszej stronie zamieszczamy informacje, które Fundacja po DRUGIE (koordynator akcji) otrzymuje od partnerów i koalicjantów, którzy prowadzą kampanię w swoich społecznościach.
Oto kalendarium wydarzeń Kampanii 19 dni w 2016 roku w Polsce.
Warto zaznaczyć, że poruszona tematyka wpisuje się w tegoroczne hasło kampanii 19 dni jakim jest walka z głodem i niedożywieniem.
MOW w Czaplinku przesyła serdeczne podziękowania dla Polskiej Akcji Humanitarnej za pomocną dłoń w zdobyciu materiałów, dzięki którym udało się przekazać wiedzę podopiecznym i zapoznać z działalnością prowadzoną w miejscach, gdzie problem głodu i niedożywienia dzieci jest powszechny.
Przedszkole nr 6 w Siemiatyczach wzięło udział w zajęciach na temat przemocy. By wyjaśnić najmłodszym czym jest przemoc organizatorzy wystawili scenę z Kopciuszka. Dzieciom udało się nakłonić macochę, by przeprosiła Kopciuszka. Na pożegnanie dzieci dostały pomarańczowe balony i jabłka. Baloniki symbolizują szczęśliwe i najedzone dzieci, a jabłka dostarczają witamin i gwarantują zdrowy rozwój.
Uczniowie klasy III C gimnazjum i III c sp. udali się do przedszkola nr 5 w Siemiatyczach, aby przybliżyć najmłodszym historię naszego kraju. Przedstawili tam montaż słowno-muzyczny pt. „Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą”. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem oglądały przedstawiane sceny. Włączały się do śpiewu razem z wykonawcami. A na zakończenie oklaskiwały występ na stojąco, głośno wołając Polska, Polska, Polska!!! Na zakończenie spotkania uczniowie obdarowali wszystkie przedszkolaki pomarańczowymi balonami i jabłkami.
Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Jana Pawła II w Rzepczynie z grupy 6 przygotowali apel pod tytułem „Dzień Walki z Głodem” opowiedzieli o ludziach żyjących w skrajnej biedzie.
Chłopcy zastanawiali się również nad marnotrawieniem żywności.
W MOW w Czuchowie Pieńkach tym razem dziewczęta skupiły się na literaturze i omówiły utwory, których jednym z motywów przewodnich są głód i niedożywienie – fragmenty „Rozmów z katem” K. Moczarskiego, „Zdążyć przed Panem Bogiem’’ H. Krall, „Innego świata” H. Grudzńskiego, „Pianisty” W. Szpilmana. Historie wywarły na wychowankach duże wrażenie. Dziewczęta uświadomiły sobie, iż problem głodu i skrajnego niedożywienia jest ściśle związany z tematem przemocy, okrucieństwa oraz prześladowaniami.
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu cały czas prowadzi działania związane z naszą kampanią. Na jednym ze spotkań młodzież dyskutowała o sytuacji osób znajdujących się w kryzysie mieszkających w różnego typu ośrodkach – dla samotnych matek, dla bezdomnych. Rozpoczęto również zbiórkę pieniędzy na zakup środków czystości, które wspomogą osiedle Leśnica.
W naszym mieście szkolenia dla pedagogów i psychologów – to bardzo ważne!
„Niebieskie spotkania z realizatorami miejskich programów profilaktycznych – czyli jak edukować, rozmawiać i pomagać”.
realizowane przez Stowarzyszenie Trzeźwość Życia w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Urząd Miasta Tychy
W ramach kampanii 19 dni przeciw przemocy w punkcie terenowym Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu w Baranowie powstała kolejna gazetka na temat prawidłowego odżywiania. Można się tu zapoznać z zasadami zdrowego żywienia czy przeczytać o zdrowotnych efektach aktywności fizycznej. Zwraca ona także uwagę na problem otyłości wśród dzieci i młodzieży w Polsce.
Najnowsze plakaty wykonane przez dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku Dziewczyny dyskutują o konfliktach na świecie. Dołączyły również do akcji UNICEF, „Wszystkie kolory świata” i zaczęły szyć lalki, które później wystawią na aukcję. Zyski z akcji zostaną przekazane na szczepienia.
Niepubliczne Przedszkole i Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Otwarte okno” z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Tychach przygotowały kolejne kampanijne działania… W Tychach miesiąc październik jest wyjątkowo pomarańczowy
Ośrodek Pomocy Społecznej – Polkowice włączył do udziału w kampanii szkoły i przedszkola w mieście. Przeprowadzono konferencje, zrealizowano warsztaty filmowe i plastyczne w świetlicach. Zwieńczeniem działań będzie seminarium tematyczne, podczas którego odbędzie się prezentacja spotu tworzonego podczas warsztatów filmowych oraz wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci. Seminarium tematyczne jest organizowane dla dzieci i zaproszonych gości (przedstawiciele lokalnych władz).
W Samorządowym Przedszkolu w Baranowie odbyło się spotkanie na temat zasad zdrowego odżywania. Celem było promowanie wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. Wprowadzeniem do zajęć było krótkie przedstawienie o skutkach zbyt częstego jedzenia słodyczy. W tym trudnym zadaniu pomogła pacynka.
I jeszcze raz Zakład Poprawczy w Tarnowie i kolejna inicjatywa… Chłopcy uczyli się jak racjonalnie i mądrze gospodarować żywnością, bez wątpienia taka lekcja przydałaby się wielu z nas. Chłopcy z Tarnowa już to wiedzą!
Schronisko dla Nieletnich w Szczecinie gościło Leszka Szczytniewskiego, który przedstawił świadectwo swojego życia. Opowiedział historię swojego życia – trudne dzieciństwo, zbuntowane dojrzewanie, błędy dorosłości, liczne konflikty z prawem, drogę do uzależnień, które doprowadziły go do bezdomności. Na szczęście historia pana Leszka zakończyła się happy endem i pokazuje, że człowiek jest w stanie pokonać wszystkie swoje słabości, podnieść się i iść dalej.
Medialnie Kampanię wspierają: Głos Nauczycielski i Niebieska Linia.