Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży ruszyła zgodnie z planem 1 listopada i sięgnęła do różnych miejsc w Polsce. Przez 19 dni w wielu miastach, miasteczkach i wsiach organizowane są wydarzenia – warsztaty, prelekcje, debaty, pokazy filmów, które łączy jeden cel – budowanie świata wolnego od przemocy i krzywdy.

Na naszej stronie zamieszczamy informacje, które Fundacja po DRUGIE (koordynator akcji) otrzymuje od partnerów i koalicjantów, którzy prowadzą kampanię w swoich społecznościach.

Oto kalendarium wydarzeń Kampanii 19 dni w 2016 roku w Polsce.

 

 

Jako pierwszy swoją gotowość do akcji zgłosił Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu, który już na kilka dni przed rozpoczęciem kampanii ruszył z działaniami. W ośrodku z okazji Światowego Dnia Żywności i Światowego Dnia Walki z Ubóstwem powstała gazetka informacyjna.

Warto zaznaczyć, że poruszona tematyka wpisuje się w tegoroczne hasło kampanii 19 dni jakim jest walka z głodem i niedożywieniem.

Schronisku dla Nieletnich w Szczecinie na tablicy informacyjnej został zamieszczony plan działań (wszystko przygotowała młodzież). Podopieczni zapoznali się z założeniami kampanii i poznali najważniejsze terminy i pojęcia związane z tegorocznym tematem kampanii.
Spotkania z uczniami, nauczycielami, osobami starszymi, harcerzami zaplanowała Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku. Wraz z mieszkańcami policjanci zastanawiać się będą jak działać by krzywda i cierpienie nie dotykały dzieci i młodzieży. Policjanci zamierzają w swoich działaniach zwrócić uwagę na problem głodu i niedożywienia oraz wspierać dyskretne działania kierowane do osób ubogich. Działania, które nie naznaczają.
Zespół Szkół w Węglińcu Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Węglińcu już pierwszego dnia kampanii są w pełnej gotowości. Przed nimi wiele planów i działań: szkolenie dla nauczycieli, warsztaty dla uczniów, zbiórka żywności dla potrzebujących, a na zakończenie POMARAŃCZOWY DZIEŃ, bo właśnie kolor pomarańczowy jest symbolem naszej kampanii.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Czaplinku co roku uczestniczy w kampanii ,,19 Dni przeciwko przemocy”. W tegorocznej odsłonie roku zespół taneczny ,,Chikaspoint – dziewczęcy punkt widzenia” działający w ośrodku przygotował prace fotograficzne i graficzne, które mają poruszyć i sprawić, że będziemy gotowi przemyśleć sprawy ważne. W swoich pracach dziewczęta nawołują między innymi do reagowania na przemoc.
Pełną parą ruszyły przygotowania do happeningu, który organizowany jest przez chłopaków z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Jana Pawła II w Rzepczynie. Młodzież przygotowuje się do przemarszu przez swoją miejscowość w ramach, którego będzie nawoływać do szanowania żywności. Chce w ten sposób nakłonić ludzi do zastanowienia się nad tym, że w wielu miejscach świata jej brakuje. Często jej braku doświadczają też osoby żyjące w pobliżu. „Upominamy się za tych wszystkich niedożywionych i głodnych, zaapelujemy do okolicznych mieszkańców o zmianę naszych przyzwyczajeń” – podkreślają autorzy działania.
Dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie zorganizowały pyszną i pełną pozytywnych wzruszeń akcję. Najpierw przez kilka dni przygotowywały się do niecodziennego spotkania piekąc ciasta i ciasteczka. Następnie dziewczęta udały się do ośrodka prowadzonego przez Fundację Kapucyńską, gdzie podzieliły się słodkim posiłkiem. Spotkanie z osobami w kryzysie bezdomności pozwoliło im poznać trudne strony życia, ale również poczuć smak pomagania innym.
16 października to Światowy Dzień Walki z Głodem. Z tej okazji w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czaplinku odbył się wykład dotyczący problemu niedożywionych dzieci na świecie i w Polsce. Rozpoczął on tym samym działania na rzecz międzynarodowej kampanii 19 dni.
MOW w Czaplinku przesyła serdeczne podziękowania dla Polskiej Akcji Humanitarnej za pomocną dłoń w zdobyciu materiałów, dzięki którym udało się przekazać wiedzę podopiecznym i zapoznać z działalnością prowadzoną w miejscach, gdzie problem głodu i niedożywienia dzieci jest powszechny.
W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czuchowie Pieńkach codziennie odbywa się inne działanie związane z kampanią 19 dni. Dziewczęta zaczęły od udziału w spotkaniu na temat głodu i niedożywienia. Dowiedziały się jakie choroby i trudności wywołuje nieprawidłowe odżywanie i głód. Zapoznały się także z działalnością organizacji, które docierają ze swoją pomocą do miejsc, gdzie głód stanowi jeden z podstawowych problemów.
Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu spory ruch. Pracownicy przygotowali kampanię informacyjną dla mieszkańców oraz szereg działań edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Najmłodsi w czasie warsztatów uczyli się o zasadach zdrowego odżywania. Dzieci dzieliły produkty na zdrowe i niezdrowe i dowiedziały się, jak ważne jest co i kiedy jemy.
Słodką akcję przygotowały również dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czuchowie Pieńkach. Pojechały do Caritas Diecezji Siedleckiej, aby rozdać przebywającym tam dzieciom słodkie wypieki – pierniki, które kilka dni wcześniej samodzielnie przygotowywały. Na miejscu zostały przyjęte bardzo miło, a planowany poczęstunek przerodził się we wspólną zabawę. Nie zabrakło też motywu edukacyjnego, kiedy to dziewczyny pomagały przychodzącym ze szkoły dzieciom w lekcjach. 
Siemiatyczach uruchomione zostały dodatkowe dyżury specjalistów. Dyżurują dzielnicowi, specjaliści zajmujący się problemem przemocy i uzależnień. We wszystkich szkołach i przedszkolach w mieście obowiązują pomarańczowe wstążki.
W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Czuchowie Pieńkach dziewczęta poznawały obszary głodu na świecie. Wraz z prowadzącym zajęcia zastanawiały się nad przyczynami, dla których niektóre obszary świata cierpią z powodu głodu i rozważały różne możliwości rozwiązania problemu.
Zespół Szkół w Węglińcu również w pełnej gotowości! W klasach gimnazjalnych powstały gazetki dotyczące kampanii. W czasie 19 dni każda klasa weźmie udział w warsztatach dotyczących przemocy i agresji (działanie zostało sfinansowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Węglińcu). Niebawem rusza również zbiórka żywności dla potrzebujących i trwa produkcja pomarańczowych wstążek. Dzieje się!
Tychach aktywnie i pomarańczowo! Do kampanii przyłączyło się wiele szkół i placówek działających w obszarze rodziny. Będą warsztaty lepienia z gliny (antyprzemocowe), w planach również specjalny trening, w trakcie którego można zamanifestować poparcie dla kampanii społecznej w ramach międzynarodowej akcji 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. W II L.O.  z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida młodzież kręci film…
W MOW w Czuchowie Pieńkach codziennie nowe działania. 7 listopada dziewczęta wzięły udział w projekcji filmów dotyczących przemocy w rodzinie. Dziewczęta obejrzały dwa filmy fabularne: „Nigdy więcej” oraz „Żona policjanta” i kilka filmów dokumentalnych związanych z tematem przemocy. Po sensach dzieliły się swoimi obserwacjami, refleksjami, wnioskami.
W Ośrodku Kuratorskim nr 1 w Biskupcu młodzież zasadziła owoce egzotyczne, z pestki i nie tylko  Wszyscy mają nadzieję, że za rok efekty będą już widoczne, a na razie trenują cierpliwość.
Pedagog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Myszyńcu przeprowadziła spotkania z młodzieżą klas II a i II c Publicznego Gimnazjum w Kadzidle nt. „Cyberprzemocy ”. Na spotkaniu wykorzystano film przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę pt. „Gdzie jest Mimi?”. Zajęcia odbywały się w sali „Kina za rogiem”.
W szkole podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku  dzieci uczą się jak reagować na przemoc. Dowiadują się co jest dobre, a co jest złe. Poznają wartości i uczą się je nazywać. Swoje refleksje nanoszą na wspólny plakat. Dodatkową formą dzięki, której najmłodsi uczą się o sprawach ważnych – przeciwdziałaniu przemocy – jest słuchowisko z serii „Opowiastki familijne”.

 

Odbywają się również spotkania z dietetykami, specjalistami od zdrowego żywienia. W Myszyńcu podstawowe zasady właściwego odżywania zaprezentowała p. Sylwia Szewczyk. Odpowiedziała na wszystkie zadane pytania przez młodych i starszych odbiorców. Dzieci zaskakiwały swoją wiedzą – najwyraźniej już wcześniej dorośli zrobili dobrą robotę 😉
Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Jana Pawła II w Rzepczynie z grupy 6 przygotowali Apel „Dzień Walki z Głodem”. Tematyka apelu skupiała się głownie wokół problemu walki z głodem i niedożywieniem na świecie oraz w Polsce.
Brawo Tychy! Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia w pełnej gotowości i na pomarańczowo! Urząd Miasta koordynuje akcję na swoim terenie. Dzieje się wszędzie, a urzędnicy manifestują swoje poparcie dla świata bez przemocy.
Liceum Językowe Siemiatyckiego Ośrodka ZDZ: „Tak przygotowujemy się na miejską konferencję przeciw przemocy”. Również w Siemiatyczach akcja „Śniadanie daje moc”. Wszystkie klasy szkoły podstawowej oraz gimnazjum przygotowały wspólne śniadanie. Super integrująca i kształcąca inicjatywa, która była również okazją do rozmowy na temat prawidłowego odżywiania.
Dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czuchowie Pieńkach uczyły się jak w praktyce wykorzystać resztki żywności. Przygotowały z nich sałatkę mięsno-warzywną (była pysznaaaa…).
W Zespole Szkól z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach odbyło się szkolenie kadry pedagogicznej szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Uczestniczyło w nim 96 pedagogów oraz przedstawiciele policji. Tematem szkolenia były samookaleczenia oraz przemoc w rodzinie. Uczestnicy zapoznali się z procedurami postępowania oraz sposobami rozwiązywania problemu przemocy.

Przedszkole nr 6 w Siemiatyczach wzięło udział w zajęciach na temat przemocy. By wyjaśnić najmłodszym czym jest przemoc organizatorzy wystawili scenę z Kopciuszka. Dzieciom udało się nakłonić macochę, by przeprosiła Kopciuszka. Na pożegnanie dzieci dostały pomarańczowe balony i jabłka. Baloniki symbolizują szczęśliwe i najedzone dzieci, a jabłka dostarczają witamin i gwarantują zdrowy rozwój.

W Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku kampania ruszyła już 28.10.2016 r. i rozpoczęła się „dniem koloru”. Kolor pomarańczowy wyróżniał uczniów i pracowników szkoły. W ramach kampanii przewidziano szereg działań – w klasach powstają gazetki i prace plastyczne, na lekcjach wychowawczych omawiane są zagadnienia związane z przemocą, część uczniów przygotowuje również spot kampanijny na konkurs.

 

Zakład Poprawczy w Konstantynowie Łódzkim wykonał wiele plakatów, dziesiątki ulotek i materiałów informacyjnych, a teraz chłopcy przygotowują własny spot promujący kampanię.
W akcję zaangażowała się Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku. Policjantki przeprowadziły spotkania z dziećmi w Szkole Podstawowej nr 3, na którym opowiadali o różnych formach przemocy oraz o tym jak należy się zachować, gdy zostanie się zaczepionym przez osobę obcą.

Zakładzie Poprawczym w Tarnowie chłopcy poznali kulisy pracy misjonarza. Dowiedzieli się o problemach, z którymi mierzą się najbiedniejsze regiony Ziemi. Spotkanie zostało podsumowane w krótkim filmie…
Aktywnie w Siemiatyczach!

Uczniowie klasy III C gimnazjum i III c sp. udali się do przedszkola nr 5 w Siemiatyczach, aby przybliżyć najmłodszym historię naszego kraju. Przedstawili tam montaż słowno-muzyczny pt. „Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą”. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem oglądały przedstawiane sceny. Włączały się do śpiewu razem z wykonawcami. A na zakończenie oklaskiwały występ na stojąco, głośno wołając Polska, Polska, Polska!!! Na zakończenie spotkania uczniowie obdarowali wszystkie przedszkolaki pomarańczowymi balonami i jabłkami.

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Jana Pawła II w Rzepczynie z grupy 6 przygotowali apel pod tytułem „Dzień Walki z Głodem” opowiedzieli o ludziach żyjących w skrajnej biedzie.

Chłopcy zastanawiali się również nad marnotrawieniem żywności.

W Przeworsku prężnie działa Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego. Kuratorzy przygotowali gazetkę informacyjną dotyczącą zapobiegania przemocy i krzywdzenia dzieci. Odbyły się warsztaty plastyczno-edukacyjne dla najmłodszych,na których rozmawiano m.in. o tym jak bronić się przed krzywdzeniem, jak pracować nad dobrymi relacjami z rodzeństwem i jak prawidłowo się odżywiać. Program kampanii został również skierowany do kobiet doświadczających przemocy. Wzięły  udział w warsztatach kompetencji rodzicielskich, a we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jarworniku Polskim odbyło się spotkanie na temat zdrowego żywienia oraz projekcja filmu „Jak w niebie” poruszającego tematykę przemocy.

W MOW w Czuchowie Pieńkach tym razem dziewczęta skupiły się na literaturze i omówiły utwory, których jednym z motywów przewodnich są głód i niedożywienie – fragmenty „Rozmów z katem” K. Moczarskiego, „Zdążyć przed Panem Bogiem’’ H. Krall, „Innego świata” H. Grudzńskiego, „Pianisty” W. Szpilmana. Historie wywarły na wychowankach duże wrażenie. Dziewczęta uświadomiły sobie, iż problem głodu i skrajnego niedożywienia jest ściśle związany z tematem przemocy, okrucieństwa oraz prześladowaniami.

Najmłodsza grupa w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Brzegu Dolnym przygotowała swój pomysł na PROTEST PRZECIWKO PRZEMOCY. Wraz z Panią Justynką (koordynatorem) chłopcy założyli czarne koszulki i symbolicznie wyrazili swój sprzeciw.
W zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach drzwi wszystkich pracowni zastały przyozdobione hasłami przeciwko przemocy. Każdy, kto wchodzi do szkoły widzi, że tu nikt nie jest obojętny na krzywdę dziecka. Uczniowie szkoły w trzech grupach wiekowych: klasy I – III sp, IV – VI sp i I – III gimnazjum wykonali kampanijne plakaty.
Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej w Kościerzynie prowadzi na swoim terenie szereg działań, które kieruje do dzieci i dorosłych. „Trochę u nas w powiecie kościerskim zawrzało w związku z naszymi działaniami. Pojawiło się wiele sympatycznych inicjatyw dzięki którym poznaliśmy zupełnie nieodkryte zasoby! Bardzo dziękujemy za pomysł i już dziś wiemy, że w przyszłym roku ruszymy jeszcze z lepszymi pomysłami”.
Młodzież z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 przy Sądzie Rejonowym w Biskupcu spotkała się z doradcą żywieniowym Agnieszką Jagodzińską. Spotkanie rozpoczęło się badaniem składu ciała. Wiek metaboliczny niektórych z uczestników wzbudził konsternację. Trzeba zadbać o zdrowy styl życia i zdrowie odżywianie! 

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu cały czas prowadzi działania związane z naszą kampanią. Na jednym ze spotkań młodzież dyskutowała o sytuacji osób znajdujących się w kryzysie mieszkających w różnego typu ośrodkach – dla samotnych matek, dla bezdomnych. Rozpoczęto również zbiórkę pieniędzy na zakup środków czystości, które wspomogą osiedle Leśnica.

Halo, halo tu Tychy!
W naszym mieście szkolenia dla pedagogów i psychologów – to bardzo ważne!
„Niebieskie spotkania z realizatorami miejskich programów profilaktycznych – czyli jak edukować, rozmawiać i pomagać”.
realizowane przez Stowarzyszenie Trzeźwość Życia w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Urząd Miasta Tychy

W ramach kampanii 19 dni przeciw przemocy w punkcie terenowym Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu w Baranowie powstała kolejna gazetka na temat prawidłowego odżywiania. Można się tu zapoznać z zasadami zdrowego żywienia czy przeczytać o zdrowotnych efektach aktywności fizycznej. Zwraca ona także uwagę na problem otyłości wśród dzieci i młodzieży w Polsce.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Jana Pawła II w Rzepczynie cały czas realizuje działania związane z kampanią. Uczniowie klasy 2 a z wychowawca klasy przygotowali plakat zatytułowany Świat bez głodu.

Najnowsze plakaty wykonane przez dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku Dziewczyny dyskutują o konfliktach na świecie. Dołączyły również do akcji UNICEF, „Wszystkie kolory świata” i zaczęły szyć lalki, które później wystawią na aukcję. Zyski z akcji zostaną przekazane na szczepienia.

W Zespole Szkół w Myszyńcu odbyło się spotkanie psychologa z rodzicami klas 0 i 1 „Wpływ jedzenia na zachowanie dzieci” brało w nim udział 35 osób. Głównym jego celem było uświadomienie rodziców jak istotnie na zachowanie człowieka wpływa to, co je. Zostały przedstawione badania nt. wpływu cukru, kwasów omega, dodatków spożywczych na rozwój. Omówiono piramidę zdrowia oraz skutki i przyczyny nadwagi. Rodzice aktywnie brali udział w spotkaniu, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami.
Gościem MOW w Czuchowie Pieńkach była Halina Korycińska – naczelna pielęgniarka ze Szpitala Powiatowego w Łosicach. Dziewczęta wzięły udział w pogadance na temat powikłań medycznych, jakie niesie za sobą problem niedożywienia i głodu. Prelekcja miała na celu uświadomienie im, iż żywność, jaką spożywamy wpływa w bardzo dużym stopniu na stan naszego zdrowia. Innymi słowy – „jesteś tym, co jesz”.
Chłopcy z MOS w Drobrodzieniu spotkali się z osobami w kryzysie bezdomności. Działanie zostało zorganizowane we współpracy z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Dobroczynnym, Oddział w Opolu. W trakcie niezwykłej dla wszystkich wizyty w noclegowni wychowankowie mieli okazję do osobistego kontaktu z ludźmi doświadczającymi głodu i braku dachu nad głową. Zorganizowali dla nich  poczęstunek, a dla ducha przygrywali na bębnach. Mieli także niebywałą możliwość wysłuchania historii człowieka, któremu udało się wyjść z bezdomności. Inicjatywa zainspirowała wszystkich do podjęcia współpracy i już dziś chłopcy planują wspólną wigilię.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Szczecinku przygotował ulotki i mnóstwo pomarańczowych balonów. Trwają próby spektakli profilaktycznych na scenie Kina Wolność- artyści to młodzież i dzieci z Zespołu Szkół Społecznych STO, Gimnazjum Nr 1 im. Zjednoczonej Europy oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Szczecinku.
Młodzież z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Biskupcu wiedzę o zdrowym żywieniu przeniosła do praktyki. Zamiast fast foodów – zdrowa, domowa kuchnia. W ośrodku zapachniało zupą kremem z cukinii, następnie podano sorbet truskawkowy. Ucztę zakończył słodki budyń.
Szkolne wywiadówki w Siemiatyczach odbyły się pod hasłem Kampanii 19 dni. Wszyscy rodzice otrzymali pomarańczowe wstążeczki znak kampanii. Uczniowie klasy III C gimnazjum rozdawali rodzicom karteczki z hasłami poruszającymi problemy przemocy, głodu i niedożywienia. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Niepubliczne Przedszkole i Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Otwarte okno” z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Tychach przygotowały kolejne kampanijne działania… W Tychach miesiąc październik jest wyjątkowo pomarańczowy

Ośrodek Pomocy Społecznej w Wilczycach działa aktywnie! Do udziału w kampanii 19 dni zachęcił uczniów, którym zaproponowano serię pogadanek i pokazów filmów. W działania włączyli się także policjanci, którzy uczestniczyli w szeregu spotkań i uwrażliwiali na przemoc oraz opowiadali o sposobach postępowania i narzędziach wsparcia w przypadku przemocy.

Ośrodek Pomocy Społecznej – Polkowice włączył do udziału w kampanii szkoły i przedszkola w mieście. Przeprowadzono konferencje, zrealizowano warsztaty filmowe i plastyczne w świetlicach. Zwieńczeniem działań będzie seminarium tematyczne, podczas którego odbędzie się prezentacja spotu tworzonego podczas warsztatów filmowych oraz wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci. Seminarium tematyczne jest organizowane dla dzieci i zaproszonych gości (przedstawiciele lokalnych władz).

Wiele wyjątkowych i wartościowych działań podejmuje Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku, która promuje akcję w całym regionie. Za jej pośrednictwem i z jej udziałem odbywają się warsztaty – zarówno dla młodzieży jak i dla kadr oraz działania profilaktyczne, których głównym celem jest budowanie świata wolnego od przemocy.
Domy dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie kolejny raz biorą udział w naszej kampanii. Tym razem również jest aktywnie i pomarańczowo. Ola lat 13, Kamil lat 12, Wiktoria lat 12, Patrycja lat 8, Ola lat 12 i Błażej lat 11 wystąpili w Szkole Podstawowej w Łoniowie w inscenizacji tematycznej: „Szacunek do Kromki Chleba”. Inscenizację przygotowała Alicja Pieczonka – Dyrektor Centrum Administracyjnego Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie, dekorację wykonały: Magdalena Maj, Katarzyna Dziama, Anna Abram – Wychowawcy powyższych placówek opiekuńczo – wychowawczych. Odbył się także konkurs wiedzy o międzynarodowej kampanii przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży dla około 100 uczniów spotkania!
Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczecinku działa w czasie kampanii wyjątkowo aktywnie! Wszystkie gabinety i sale szkolne ozdobiono pomarańczowymi wstążkami. Również uczniowie noszą je na swoich mundurkach. Szkoła zorganizowała konkurs filmowy i plastyczny, przeprowadzono warsztaty, był nawet happening i dyskoteka, w czasie której zbierano środki na pomoc głodującym dzieciom.
Dzień bez informacji z aktywnego MOW w Czuchowie Pieńkach, dniem straconym   Dziewczęta działają codziennie i przez 19 dni poruszyły wiele ważnych zagadnień i problemów. Wzięły także udział w spotkaniu z pracownikami z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Platerowie, na którym dowiadywały się jak działa pomoc społeczna. MOW jest również pełen informacji i symboli związanych z kampanią.
Relacja z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu:
W Samorządowym Przedszkolu w Baranowie odbyło się spotkanie na temat zasad zdrowego odżywania. Celem było promowanie wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. Wprowadzeniem do zajęć było krótkie przedstawienie o skutkach zbyt częstego jedzenia słodyczy. W tym trudnym zadaniu pomogła pacynka.
Zakład Poprawczy w Grodzisku Wielkopolskim kolejny raz uczestniczy w Kampanii 19 dni. W tym roku chłopcy przygotowali film dotyczący problemu głodu i niedożywienia oraz marnowania żywności na świecie. Wywiadów do filmu udzielili pracownicy zakładu, a w rolę aktorów wcielili się wychowankowie. Chłopcy przygotowali też wojskową grochówkę, którą wraz z opiekunami poczęstowali mieszkańców Domu „Pomocna Dłoń” w Błońsku. Podczas spotkania odbyła się również projekcja filmu nagranego przez wychowanków opowiadającego o problemie głodu w Polsce i na świecie jak również rozdano przygotowane wcześniej ulotki na ten temat.
Dzieje się w Gimnazjum nr 2 w Złotowie! W szkole odbyły się lekcje wychowawcze podczas, których emitowano filmy tematyczne oraz prowadzono dyskusje na temat możliwości udzielania pomocy osobom potrzebującym.
W Zakładzie Poprawczym w Tarnowie odbyły się łącznie trzy spotkania z księdzem Piotrem Boracą, misjonarzem z Afryki pełniącym funkcję Sekretarza Dzieł Misyjnych Diecezji Tarnowskiej, a także z młodzieżą, wolontariuszami Ruchu Papieskiego Dzieła Misyjnego. Chłopcy dowiedzieli się jak wygląda problem głodu na świecie, poznali miejsca, w których życie wygląda zupełnie inaczej.
I jeszcze jedna porcja informacji od Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Myszyńcu, która w czasie kampanii aktywnie działała również wśród gimnazjalistów. W Lipnikach odbyło się spotkanie na temat cyberprzemocy, jej konsekwencji, roli świadków sytuacji związanych z cyberprzemocą. W terenowym gabinecie poradni w Kadzidle powstała okolicznościowa gazetka, która opowiada o Kampanii 19 dni.

I jeszcze raz Zakład Poprawczy w Tarnowie i kolejna inicjatywa… Chłopcy uczyli się jak racjonalnie i mądrze gospodarować żywnością, bez wątpienia taka lekcja przydałaby się wielu z nas.  Chłopcy z Tarnowa już to wiedzą!

Zakład Poprawczy w Studzieńcu także nie próżnował. Działo się dużo i było różnorodnie! Były plakaty i prace plastyczne, rozmowy, warsztaty oraz działania, których celem jest wspieranie innych osób znajdujących się w kryzysie. Brawo Chłopaki!
Zespół Szkół nr 7 w Tychach stworzył specjalną kampanijną zakładkę na swojej stronie internetowej. Bardzo ważna inicjatywa, bo dzięki niej informacja o naszych działaniach może dotrzeć do większej liczby odbiorców! ZAPRASZAMY DO LEKTURY!

Schronisko dla Nieletnich w Szczecinie gościło Leszka Szczytniewskiego, który przedstawił świadectwo swojego życia. Opowiedział historię swojego życia – trudne dzieciństwo, zbuntowane dojrzewanie, błędy dorosłości, liczne konflikty z prawem, drogę do uzależnień, które doprowadziły go do bezdomności. Na szczęście historia pana Leszka zakończyła się happy endem i pokazuje, że człowiek jest w stanie pokonać wszystkie swoje słabości, podnieść się i iść dalej.

Schronisko dla Nieletnich w Chojnicach pisze tak: „Kampania 19 dni wyzwoliła w nas duże pokłady aktywności. Przeprowadziliśmy zajęcia otwarte, podczas których opowiadaliśmy o obszarach Afryki najbardziej narażonych na głód. Koncentrowaliśmy się, by obalić mit mówiący o tym, że na świecie brakuje żywności, by wyżywić wszystkich ludzi na świecie. Wykonaliśmy ulotkę informującą o instytucjach w naszym regionie zajmujących się zbiórkami żywności.
Następnie dwaj wychowankowie propagowali tę akcję wśród mieszkańców Chojnic przy pomocy jakże wymownego rekwizytu – STOP GŁÓD, rozdając wykonane ulotki. Poza tym przygotowaliśmy konkurs kulinarny, podczas którego nasi podopieczni uczyli się samodzielnie wykonać II śniadanie tak, by nie martnotrawić żywności i jednocześnie dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. Zorganizowaliśmy też spotkanie z przedstawicielami tutejszego Banku Żywności, by opowiedzieli nam o swoich działaniach. Przeprowadziliśmy też zajęcia plastyczne, podczas których chłopcy wykonali prace plastyczne i kilka pojemników na II śniadanie z plastikowych butelek po mleku”.
Przez 19 dni listopada aktywnie pracował Zespół Kuratorów w Przeworsku. Odbyły się warsztaty dla mam WENDO (jest to metoda przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt), które poprowadziła  Alina Kula z Fundacji Pozytywnych Zmian. Kuratorzy policjanci wzięli udział w debacie na temat bezpieczeństwa osób starszych. Obyło się także szkolenie dla sądowych kuratorów społecznych pt. „Rola Kuratora Sądowego w systemie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży”. Były również zajęcie dla najmłodszych i młodzieży, m.in. w Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej Fundacji „Wzrastanie” im. Jana Pawła II w Przeworsku.

 

„Prowadzona w naszym mieście kampania oprócz wielu podjętych inicjatyw – odegrała drugą bardzo ważną rolę – doprowadziła do zintensyfikowania współpracy i połączenia wielu służb w walce z przemocą, z którą nie da się walczyć w pojedynkę, siły należy łączyć!” – piszą autorzy kampanii w Przeworsku.
Jedną z wielu inicjatyw realizowanych w Schronisku dla Nieletnich w Szczecinie były zajęcia prowadzone przez nauczyciela Pana Łukasza Kubę pt. „Zdrowotne konsekwencje głodu i niedożywienia”. Z kolei Anetta Kuta 9 zrobiła z chłopcami mapę myśli na temat głodu i niedożywienia na świecie. Przedstawiła wszystkim uczniom statystyki dotyczące problemu głodu w Polsce i na świecie, instytucje pomocowe oraz informacje na temat krajów, których dotyka problem niedożywienia.
Jedna z grup dziewczęcych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie została poddana „eksperymentowi”. Na śniadaniowych talerzach pojawiły się głodowe porcje. Wychowawcy wyjaśnili, że taki posiłek niektórym musi wystarczyć na trzy dni!  na Dziewczęta były zszokowane. Po słowie „smacznego” nie wiedziały co mają zrobić… Konsternacja przerwana została mini wykładem. Wychowawczynie przedstawiły problem głodu na świecie i w Polsce, a następnie wyświetlono kilka spotów akcji społecznych dotyczących marnotrawienia jedzenia oraz banku żywności. Po tym wszystkim śniadanie smakowało znacznie lepiej niż dotychczas i tzw. resztek nie było!
Kampanię 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży w Polsce honorowym patronatem objęli: Minister Sprawiedliwości, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka.

Medialnie Kampanię wspierają: Głos Nauczycielski i Niebieska Linia.