Ten projekt uczy posługiwać się językiem w sposób, który pomaga na budowanie dobrych relacji z ludźmi, lepsze wzajemne rozumienie się i precyzyjne wypowiadanie własnych odczuć i myśli. Wietrzenie języka już kolejny raz odbywało się w placówkach resocjalizacyjnych i socjalizacyjnych.

Warsztaty językowe nie są jak typowa lekcja polskiego. Młodzież uczy się lepiej mówić i pisać poprzez różne działania, które wcale nie kojarzą się ze standardowym „przerabianiem lektur” i  ćwiczeniami z gramatyki.

– Na zajęciach z młodzieżą, w miejsce omawiania lektur proponujemy rozmowę o ulubionych polskich piosenkach – opowiada Anna Gradkowska z Fundacji po DRUGIE. – Staramy się korzystać z takich materiałów i narzędzi, które młodzież lubi, czuje i które są jej bliskie. Dzięki temu udaje się nam dotrzeć do ważnych tematów.

Jednym z elementów pracy nad językiem i dobrą komunikacją było tworzenie filmów, które odnoszą się do zagadnień poruszanych w projekcie. Młodzież mogła samodzielnie tworzyć ich przekaz, dobrać temat i sposób przedstawienia go.

– To nie było proste zadanie – dodaje Agnieszka Sikora, która nadzorowała pracę nad filmami. – Poszukanie tematu, wykorzystanie własnych zasobów, występ przed kamerą – to wszystko jest wielkim wyzwaniem.

W efekcie działania powstało filmów zrealizowanych przez dziewczęta i chłopców uczestniczących w projekcie. Oto one:

Zakład Poprawczy w Konstantynowie Łódzkim

FILM pt. WYCHODZĘ – opowiada o oczekiwaniach i marzeniach młodzieży związanych z opuszczeniem placówki. Jego celem jest przeciwdziałanie stygmatyzacji.

FILM pt. WAŻNE SŁOWA – chłopcy przypominają o słowach, które pomagają w życiu. Korzystanie z nich pomaga budować dobre relacje, są one także niezbędne gdy mówimy o tym co czujemy.

FILM pt. CZY TO JEST KOMPLEMENT? – chłopcy odegrali scenkę, w której prezentują zachowania wobec kobiet. Opatrzyli ją pytaniem, które w gruncie rzeczy prowokuje do dokonania oceny zachowania bohaterów. Czasem pokazując zły przykład może być łatwiej wyciągnąć wnioski.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Zielonce

FILM pt. NIE PRZEKLINAJCIE – przypomina o tym, że język trzeba trzymać na wodzy.

FILM pt. SKRADZIONY ZEGAREK – chłopcy pokazują, że nie zawsze siła może przynosić rozwiązanie. Da się ją zastąpić słowami i również w oparciu o nie można uzyskać właściwy efekt.

FILM pt. LEPIEJ ZAPYTAĆ – o skutecznych działaniach, które opierają się na tym co i jak mówimy.

FILM pt. CZY CHCESZ ZOSTAĆ GITEM? – zanim coś powiemy, zastanówmy się czy nasze słowa nikogo nie urażą.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Rudzienku

FILM pt. KAŻDY MOŻE BYĆ KIMŚ – nie wolno przekreślać ludzi tylko dlatego, że popełnili błąd, przecież każdy ma prawo do zmiany, nie odbierajmy nikomu tej szansy – alarmują dziewczyny. W swojej opowieści odniosły się do stygmatyzacji młodzieży z placówek.

FILM pt. UGRYŹ SIĘ W JĘZYK – dziewczęta zwracają uwagę na wulgaryzmy, które nie tylko nie przynoszą wymarzonego efektu, ale mogą nam również przysporzyć problemów.

Zapisz

The Velux Foundations

Projekt Wietrzenie języka został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury