Od stycznia producenci i dystrybutorzy żywności działający na Rynku Hurtowym w Broniszach wspierają swoimi dostawami podopiecznych Fundacji po DRUGIE.

Warzywa i owoce są dostarczane co tydzień i przekazywane młodzieży w kryzysie bezdomności. Dostawy trafiają do dziewcząt i chłopców przebywających w mieszkaniach treningowych. Są dla uczestników programu nie tylko ratunkiem w trudnej sytuacji, ale również miłą niespodzianką.

– Chyba pierwszy raz w życiu jadłam świeże truskawki w środku zimy – zwierza się jedna z dziewcząt. – W domu rodzice nigdy o takie sprawy nie dbali, a potem jak byłam w domu dziecka to wiadomo, że placówka nie miała środków na luksusy.

Dzięki wsparciu uzyskiwanemu od sprzedawców młodzież może również poznać nowe smaki i nauczyć się przygotowywania nowych potraw:

– Ostatnio dostaliśmy bakłażany. Wcześniej nigdy tego nie jadłam. Pani Edyta, która z nami na co dzień pracuje, pomogła nam przygotować z nich sos do makaronu – mówi mieszkanka.

Część warzyw i owoców otrzymuje również młodzież, która odwiedza prowadzony przez Fundację po DRUGIE „Punkt Zwrotny” – miejsce, w którym może skorzystać ze wsparcia pedagoga, psychologa. Część uczestników projektu korzysta także ze wsparcia w postaci tymczasowego zakwaterowania w hotelu pracowniczym.

– W hotelu jest wspólna kuchni dla mieszkańców – mówi Weronika Zaród, pedagog w projekcie „Punkt Zwrotny”. – Mogą zatem ugotować sobie kalafior czy zupę jarzynową.

Większość młodzieży korzystająca ze wsparcia Fundacji po DRUGIE to osoby w głębokim życiowym kryzysie. Jedynymi pozytywnymi dorosłymi w ich życiu są zwykle pracownicy organizacji czy inne obce osoby działające w obszarze pomocy społecznej.

– Zwracający się do nas o pomoc młodzi ludzie, korzystający ze wsparcia w postaci mieszkania treningowego czy tymczasowego zakwaterowania, zwykle potrzebują wielu tygodni, by wystartować do samodzielnego i odpowiedzialnego życia – dodaje Weronika Zaród. – Jeśli przez jakiś czas wiedli życie bezdomnego, zwykle przez pierwsze dwa dni pobytu w mieszkaniu czy hotelu po prostu śpią. Potem zazwyczaj musimy pomóc im uregulować sprawy formalne – wyrobić dowód, skontaktować się z kuratorem, zarejestrować w urzędzie pracy i zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. Zanim dostaną pierwszą wypłatę, minie przynajmniej miesiąc.

W pierwszym okresie współpracy z fundacją młodzież, poza dedykowaną jej pracą i koniecznością realizacji różnych zadań, musi otrzymać wsparcie w zabezpieczeniu podstawowych potrzeb.

– Trudno myśleć o szukaniu pracy, kiedy człowiek jest głodny – dodaje dwudziestolatek korzystający ze wsparcia  FpD, który wcześniej spędził trzy miesiące na ulicy.

Pomoc żywnościowa trafia także do dziewcząt ze Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Falenicy. Obecnie stawka żywieniowa wynosi około 9 złotych dziennie na dziecko, a w placówce przebywa niespełna dwadzieścia wychowanek. Trudno dysponując tak niewielkimi środkami finansowymi, zapewnić dziewczętom zróżnicowaną, zdrową dietę. Dzięki dostawom z Rynku Hurtowego Bronisze jedzenie jest bardziej urozmaicone.

 

 

Serdeczne podziękowania dla Producentów i Dystrybutorów Rynku Hurtowego Bronisze za pomoc w postaci przekazywanej żywności. Dzięki niej zdecydowanie łatwiej jest nam pracować nad zmianą naszej sytuacji życiowej i walczyć o lepszą przyszłość.

Podopieczni Fundacji po DRUGIE

Wspomniany w tekście projekt mieszkań treningowych został dofinansowany ze środków m.st. Warszawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Punkt Zwrotny – miejsce wsparcia młodzieży posiadającej trudności w funkcjonowaniu społecznym i zawodowym stanowi element projektu realizowanego w partnerstwie z Fundacją Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym oraz m.st. Warszawa.

Działanie zostało dofinansowane z Funduszy Europejskich.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Close

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!