Fundacja po DRUGIE jest oficjalnym (i jedynym) w Polsce dystrybutorem sprzętu edukacyjnego REALITYWORKS. Narzędzia, które promuje są doskonałym sposobem na wprowadzanie młodzieży, ale również innych grup społecznych, w problematykę rodzicielstwa, odpowiedzialności i miłości.

Sprzęt REALITYWORKS jest wykorzystywany w realizowanych przez FpD w programach edukacyjnych od 2012 roku. Już wówczas za zrealizowany w Schronisku dla Nieletnich i Zakładzie Poprawczym w Falenicy projekt „Gdy zostanę MAMĄ/TATĄ…” organizacja uzyskała tytuł najlepszej inicjatywy pozarządowej w stolicy.

W programie są wykorzystywane specjalne lalki, które imitują zachowania niemowląt. Uczestnicy otrzymują „niemowlę” pod opiekę na co najmniej 3 dni. Lalka, która jest podłączona do komputera płacze, gdy jest głodna lub gdy trzeba jej zmienić pieluszkę. Wymaga przytulania i kołysania  jak prawdziwe dziecko. „Rodzic” musi pamiętać, by prawidłowo trzymać główkę i by odpowiednio ubrać „niemowlę” (sprzęt jest wyposażony w czujnik temperatury). Program jest fantastyczną lekcją dla uczestników. Pozwala doświadczać i samodzielnie oceniać swoje możliwości, dojrzałość, umiejętność panowania nad emocjami.

Dodatkowo w działaniach edukacyjnych doskonale sprawdzają się inne produkty takie jak chociażby fantom niemowlęcia z zespołem FAS (płodowy zespół alkoholowy). Na przykładzie lalki, którą każdy uczestnik może wziąć do ręki edukator dokładnie omawia skutki spożywania alkoholu przez ciężarną. Może poruszyć zagadnienia dotyczące zmian fizycznych dziecka – zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, wyjaśnić uczestnikom jak należy dbać o zdrowie w czasie ciąży.

– Sprzęt REALITYWORKS to doskonałe narzędzia, które umożliwiają rzeczywiste dotykanie różnych problemów związanych z ciążą i funkcjonowaniem rodziny – mówi Agnieszka Sikora, prezeska organizacji. – Korzystamy z nich od lat i wiemy jak bardzo wzbogacają pracę edukacyjną. Umożliwienie młodzieży faktycznego dotykania problemów i zagadnień pozwala jej na lepsze ich zrozumienie. Co bardzo ważne wykorzystując specjalne symulatory i lalki demonstracyjne pozwalamy uczestnikom samodzielnie dochodzić do pewnych wniosków. Zajęcia nie mają dzięki temu charakteru moralizatorskiego, ale tworzą szansę do autentycznej refleksji nad poruszanymi problemami.

I tak na przykład trzymanie na rękach symulatora niemowlęcia urodzonego na głodzie narkotykowym, które trzęsie się i płacze w niezwykle bolesny sposób, daje możliwość przeżycia bardzo nieprzyjemnej i trudnej lekcji.

– O wiele lepiej jest pokazać taką lalkę młodemu człowiekowi niż sjad z prezentacji w Power Poincie. Potrzymanie takiego niemowlęcia na rękach zostawia ślad w uczestnikach. Dzięki temu sami mogą stwierdzić jak wielką szkodę może spowodować zażywanie narkotyków – dodaje Agnieszka Sikora.

Sprzęt REALITYWORKS ma ogromne walory profilaktyczne. Za pomocą specjalnej lalki pokazującej skutki potrząsania dzieckiem można w prosty sposób wykazać jak ważne jest właściwe podejście i gotowość emocjonalna do bycia rodzicem. Lalka jest doskonałym narzędziem uwrażliwiającym na problem krzywdzenia i przemocy.

Wykorzystując sprzęt  można również sprawdzić jak czuje się kobieta w zaawansowanej ciąży. Specjalna kamizelka ciążowa wypełniona wodą pozwala odczuć nie tylko ciężar, ale również ruchy dziecka, nacisk nóżek dziecka na żebra i nacisk na pęcherz.

– To doskonała okazja również dla mężczyzn, którzy czasem nie zdają sobie sprawy, że zaawansowana ciąża jest naprawdę szczególnym momentem fizycznym, ale również psychicznym. – mówi prezeska organizacji.

Sprzęt REALITYWORKS jest bardzo popularny na zachodzie. Można go na przykład spotkać w większości niemieckich szkół. W Stanach Zjędnoczonych edukacja z wykorzystaniem produktów REALITYWORKS obejmuje aż 80% szkół.

– Fundacja po DRUGIE zdecydowała się rozpocząć sprzedaż lalek na ternie Polski z dwóch ważnych powodów – mówi Agnieszka Sikora – Przede wszystkim jesteśmy przekonani, że proponowane przez nas produkty są niezawodne w działaniach edukacyjnych – są atrakcyjne, proste, intuicyjne. Młodzi ludzie mają prawo do dobrej edukacji i doświadczania. Mamy nadzieję, że uda się nam wypromować tę formę pracy, bo każde społeczeństwo zasługuje na to by być kształconym na najwyższym poziomie. Po drugie sprzedaż sprzętu REALITYWORKS jest również szansą dla naszej organizacji na budowanie swoistej niezależności i zdobycie dodatkowego źródła finansowania. Działamy w trudnym obszarze i czasem nie jest łatwo uzyskać środki na naszą działalność.

Środki uzyskane ze sprzedaży są w całości przeznaczane na realizację celów statutowych organizacji.

Produkty REALITYWORKS

prezentacja do pobrania

Close

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!