Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego w działaniach Fundacji po DRUGIE nie brakuje programów profilaktycznych. Odnoszą się one przede wszystkim do takich zagadnień jak: uzależnienia, bezpieczeństwo w internecie, przemoc. Organizacja realizuje wiele zajęć warsztatowych (głównie opierających się na edukacji pozaformalnej), debat, spotkań, które mają wspierać budowanie prawidłowych postaw społecznych wśród uczestników.

 

Nasza organizacja dysponuje autorskimi programami edukacyjnymi oraz narzędziami (filmami, publikacjami), z których część jest dostępna na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami do pracy z młodzież opracowanymi przez naszych specjalistów.

Pierwsze chwile wolności

Poradnik dla młodzieży opuszczającej placówki resocjalizacyjne zawierający najważniejsze zagadnienia związane z usamodzielnieniem.

czytaj dalej

Rzeczywistość. To działa. REALITYWORKS

FpD jest dystrybutorem sprzętu edukacyjnego REALITYWORKS. Narzędzia edukacyjne są doskonałym sposobem na wprowadzanie młodzieży w problematykę rodzicielstwa, odpowiedzialności i miłości.

czytaj dalej

Czego się nauczyliśmy?

Zabieganie o uwagę rówieśników w portalach społecznościowych nie jest najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu i budowanie relacji – podsumowują uczestnicy projektu „Nie daj się złapać w SIECI”.

czytaj dalej

Nie daj się złapać w sieci

Cyberbulling, fishing, stalking, mowa nienawiści – wszystkie te hasła zna już młodzież uczestnicząca w projekcie „Nie daj się złapać w SIECI”.

czytaj dalej

Weź, nie bierz – podsumowanie

Weź, nie bierz – nie trudno domyślić się, że projekt odnosi się do profilaktyki narkotykowej. To bardzo ważne działanie, szczególnie, że z każdym rokiem młodych ludzi eksperymentujących z narkotykami i dopalaczami (również uzależnionych) jest w placówkach coraz więcej.

czytaj dalej

Bo warto mieć sieć!

„W internercie można znaleźć gotowe odpowiedzi na wiele pytań” – zachwalały korzystanie z sieci wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie. „Problem w tym, że nie zawsze te odpowiedzi są prawdziwe”

czytaj dalej

PRZEMOC ma twarz – scenariusz

Przedstawiamy kolejny blok warsztatowy stworzony w ramach projektu Przemoc ma twarz. Projekt pozwala na pracę z młodzieżą stosującą przemoc i będącą jej ofiarami.

czytaj dalej

Jestem w ciąży, nie piję

Choć wydawać by się mogło, że zagrożenia związane z piciem alkoholu w czasie ciąży są sprawą oczywistą, nierzadko zdarza się, że kobieta w tym czasie zagląda do kieliszka.

czytaj dalej

Bo warto mieć sieć!

Sieć łączy nas ze światem, pozwala na zdobywanie wiedzy, kontaktów, umożliwia szybko znaleźć rozwiązanie problemu, pomoc i może nawet wszystko, co jest nam potrzebne, ALE…

czytaj dalej