Dziewczęta i chłopcy z mazowieckich placówek resocjalizacyjnych wzięli udział w projekcie dotyczącym profilaktyki picia w ciąży – „Weź, nie pij”. Rozmawiali o tym jak funkcjonuje rodzina, gdy jest w niej alkohol, ale również o tym jaką chcieliby stworzyć rodzinę w przyszłości.

Projekt „Weź, nie pij” został skierowany do młodzieży z rodzin alkoholowych. Uczestniczki i uczestnicy z własnego doświadczenia wiedzą czym jest alkohol w życiu dziecka:

Mi się alkohol kojarzy ze strachem. Jak w domu był alkohol zawsze się bałam. To najbardziej. Nie wiem czego się bałam. Chyba krzyku albo, że coś się złego stanie… Alkohol  zawsze mi się źle kojarzy. Kiedyś mój kolega podciął sobie żyły jak był pijany.

Zawsze bałam się mieszkać w moim domu, ciągle uciekałam. Teraz ten strach już uleciał, bo już umiem się bronić, ale wspomnienia pozostały. Tato po alkoholu dwa razy chciał zabić moją mamę i dwa razy mnie, pozabijałby też moich braci. On pije od kiedy pamiętam. Dzień w dzień się upija. Jest przez to agresywny. Bił moją mamę, mnie, brata. Wyzywał od najgorszych. Tak jest cały czas. Teraz pije też mój brat.

Swoje doświadczenia spisali w publikacji „Weź, nie pij”, którą prezentujemy poniżej.

W publikacji zawarte zostały również najważniejsze zagadnienia poruszane w projekcie:

  • czym jest uzależnienie
  • co to jest DDA
  • jakie są konsekwencje picia w ciąży
  • co to jest FAS

Publikacja została opracowana we współpracy z młodzieżą z MOW w Wierzbicy. ZP w Laskowcu i ZP w Studzieńcu.

WEŹ, NIE PIJ

zapoznaj się z publikacją

Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego