W Muzeum Kinematrografii w Łodzi odbyła się premiera eksperymentu artystycznego „Clamor Circus – teatr krzyku” w reżyserii Małgorzaty Lewińskiej i Zuzanny Gaińskiej. W sztuce wystąpili niezwykli artyści – młodzież głucha i niedosłysząca, chłopcy z zakładu poprawczego w Konstantynowie Łódzkim oraz seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Spektakl wieńczy realizowany przez Fundację po DRUGIE projekt społeczno-artystyczny pt. KRZYK. Przez kilka miesięcy uczestnicy działania, trzy grupy narażone na wykluczenie społeczne, uczyli się języka teatru.

– Projekt opierał się na zasadach twórczej resocjalizacji – mówi Agnieszka Sikora z Fundacji po DRUGIE. – Chcieliśmy aby poprzez sztukę i działania sceniczne uczestnicy rozwijali i odkrywali siebie.

Zadanie nie było proste. Okazało się, że każda grupa jest zupełnie inna, ma inne potrzeby i oczekiwania. Dużą barierą była komunikacja i to nie tylko z osobami głuchymi, które z oczywistych powodów komunikują się w innym języku.

– Uczestnicy z poszczególnych grup operują swoistymi kodami komunikacyjnymi, które są z kolei odmienne od języka jakim posługują się artystki realizujące projekt – dodaje Agnieszka Sikora. – Artystki opowiadały o tym, że właśnie komunikacja stanowiła pierwszą trudność. Potem pojawiły się również inne bariery związane zarówno z osobistym stosunkiem uczestników do podejmowania działań na scenie, oceną własnych możliwości, ale także bariery ograniczające poszczególne grupy. Trudno byłoby na przykład oczekiwać (z oczywistych powodów), żeby seniorki biegały czy skakały na scenie.

31 maja 2016 roku sala w Muzeum Kinematografii była pełna. Brakowało miejsc siedzących.

– To co mogliśmy zobaczyć na scenie przeszło nasze oczekiwania – mówi Agnieszka Sikora. – Było widać, że uczestnicy zgrali się, że starają się wykonać swoje zadanie najlepiej jak potrafią, że współpracują i rozumieją o co w tym wszystkim chodzi. Uczestnicy mówili wiersze, ale nie była to szkolna deklamacja. Oni czuli i rozumieli. To wielki sukces Małgosi Lewińskiej i Zuzy Gaińskiej, bo przecież nie jest łatwo osiągnąć taki poziom w pracy z amatorami.

W ramach projektu powstała również publikacja pt. „W procesie pozytywnej integracji społecznej” autorstwa Renaty Szczepanik i Agnieszki Sikory. Publikacja przedstawia perspektywę uczestników projektu, ale zawiera również cenne wskazówki do pracy z młodzieżą głuchą, młodzieżą z placówek resocjalizacyjnych i seniorami. Jest swoistym kompendium wiedzy na temat realizacji projektów o charakterze interdyscyplinarnym.

Publikację można kupić drogą internetową. Wystarczy złożyć zamówienie mailem: fundacja@podrugie.pl (koszt 20 zł + 5 zł przesyłka)

Więcej o projekcie na profilu facebookowym –  KRZYK.

Projekt Krzyk – społeczny eksperyment artystyczny został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego