Nie ma lepszego sposobu na wyciąganie wniosków, niż własne doświadczenie. Od kilku lat dziewczęta i chłopcy przebywający w placówkach resocjalizacyjnych w Wielkopolsce mogą doświadczać kilkudniowego rodzicielstwa, dzięki czemu mają możliwość innego spojrzenia na swoje własne wybory.

Projekt „Gdy zostanę MAMĄ/TATĄ…” był realizowany w Wielkopolsce już czwarty raz. W tym roku zmierzyli się z nim chłopcy z Zakładu Poprawczego w Trzemesznie oraz chłopcy z Zakładu Poprawczego w Witkowie. W ramach działania wzięli udział w warsztatach teoretycznych dotyczących edukacji seksualnej, przebiegu ciąży, pielęgnacji noworodka, sytuacji prawnej niepełnoletnich rodziców oraz w części praktycznej projektu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pod opiekę specjalne lalki – fantomy niemowląt – którymi musieli zajmować się 24 godziny na dobę przez trzy dni z rzędu.

– To jest zawsze bardzo ważne doświadczenie dla młodych ludzi – mówi Małgorzata Cwalina, trenerka w projekcie. – Często wielu z nich wydaje się, że rodzicielstwo wcale nie jest bardzo skomplikowane, że dziecko może nieco zmienia życie, ale w gruncie rzeczy nie mają do końca pojęcia jak wielka jest to zmiana. Zwykle po pierwszym dniu opieki nad lalką, wielu z nich chce wycofać się z projektu, nierzadko deklarują bezdzietność w przyszłości.

Uczestnicy tegorocznego projektu – wychowankowie zakładów poprawczych w Witkowie i Trzemesznie zachowywali się podobnie. Pierwsza noc dla większości z nich była trudnym doświadczeniem.

– Lalka potrafi obudzić kilka razy w ciągu nocy, czasem płacze nawet i dwie godziny. Wtedy trzeba ją karmić, przewijać, kołysać – dodaje Małgorzata Cwalina. – Co najgorsze nie można jej po prostu wyciszyć lub wyłączyć.

Największe wyzwanie to zwykle nieprzespane noce, ale gdy uda się wytrwać tę pierwszą, każda kolejna jest dużo łatwiejsza.

– Projekt przede wszystkim stwarza możliwość zmierzenia się z nową sytuacją przez młodzież – mówi Agnieszka Sikora, prezeska FpD, również trenerka. – To krótkie wcielenie się w rodzica jest dużo lepszą lekcją niż niejedna pogadanka. Młodzież biorąca udział w projekcie zwykle zaczyna inaczej wypowiadać się na temat podejmowania współżycia, ryzyka przygodnych kontaktów seksualnych czy antykoncepcji. Jeśli ten projekt w jakiś sposób przyczynia się do tego, że uczestnicy będą podejmować świadome decyzje o swoim rodzicielstwie, to uważam, że odnosimy sukces.

Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Close

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!