Nasze potrzeby

W pracy z młodzieżą koncentrujemy się na indywidualnych potrzebach uczestników wsparcia. Staramy się działać tak, by każda osoba, która trafi do naszej organizacji uzyskała pomoc w tym, co dla niej najważniejsze.

Często młodzi ludzie przychodzą do nas z jedną walizką, a czasem nawet reklamówką. Nie mają nic – pieniędzy, dachu nad głową, wykształcenia i zawodu.

Zazwyczaj są samotni i nie mogą liczyć na pomoc rodziny. Bywa, że są uzależnieni, coraz częściej zaburzeni psychicznie.

 

Pierwszą potrzebą, którą musimy zaspokoić jest dach nad głową. Młodzież może skorzystać z miejsca w mieszkaniu treningowym (jednak obecnie mamy tylko 10 takich miejsc), albo z pokoju w wynajmowanym przez nas hostelu.

To drugie rozwiązanie jest w dużej mierze finansowane w oparciu o własne środki fundacji. Średni miesięczny koszt zakwaterowania wynosi 650 zł od osoby.

Zanim młodzież rozpocznie pracę i uzyska własne środki finansowe, niezbędna jest pomoc w zabezpieczeniu podstawowych potrzeb – wyżywienie, środki higieny i czystości, ubrania.

Bardzo często ważna jest również pomoc medyczna, która nie zawsze jest dostępna w ramach NFZ lub czas oczekiwania mógłby spowodować dodatkowe komplikacje. W szczególności chodzi o pomoc stomatologiczną lub ortodontyczną. Niezbędny jest również zakup leków, które niektórzy uczestnicy wsparcia muszą przyjmować na stałe.

Bardzo ważna jest również pomoc związana z wyrobieniem dokumentów czy uzyskaniem ich duplikatów. Fundacja po DRUGIE – zanim młodzież podejmie pracę – finansuje zakup biletów komunikacji miejskiej, zdjęcia do dowodu, czy koszty ponownego wyrobienia dokumentu (np. świadectwa szkolnego). Organizacja może również sfinansować koszt dokumentów niezbędnych do podjęcia pracy – np. książeczki sanepidu.

Nie wszystkie sprawy możemy jednak rozwiązać za młodzież. Fundacja nie pokrywa zadłużeń uczestników wsparcia, ani nie udziela pożyczek.

Jeśli chcesz pomóc, możesz:

  • przekazać darowiznę na nasze konto: Alior Bank 91 2490 0005 0000 4520 5400 2258
  • przekazać nam 1% podatku; nasz numer KRS: 0000 385 460
  • przekazać darowiznę rzeczową (w tym celu najlepiej skontaktuj się z nami mailowo: fundacja@podrugie.pl)
  • włączyć się w nasze działania jako wolontariusz (prosimy o kontakt mailowy: fundacja@podrugie.pl)

Na naszym profilu na Facebooku znajdziesz również aktywne zbiórki środków finansowych, które pomagają nam zabezpieczać wybrane potrzeby młodzieży oraz informacje o bieżących potrzebach pomocy rzeczowej.