Można zmienić własne życie. Każdy moment jest dobry, by podjąć taką decyzję i zacząć budować wszystko od nowa. Odchodzenie od tego, co złe – przemoc, alkohol, narkotyki, przestępstwa – jest bardzo trudne. Wymaga wielkiej siły, motywacji i determinacji. Często ratunkiem jest drugi człowiek wyciągający pomocną dłoń, gotowy wysłuchać i wesprzeć w niełatwych chwilach.

Rozpoczęliśmy nową akcję, której celem jest pokazanie, że nic nie jest dane raz na zawsze, że trudny start („zła” rodzina, pobyt w placówce, zakładzie karnym) nie musi oznaczać, że całe życie ma tak wyglądać.

Dlatego zbieramy opowieści ludzi, którzy zmienili swoje życie o 180 stopni. Przyjęli nową tożsamość. Zerwali z tym, co ich niszczyło lub niszczyło ich bliskich.

Historie publikowane są na facebookowej grupie – Mistrzowie Świata. 

Problemy zaczęły się, gdy rodzice wzięli rozwód moja mama zaczęła wychodzić po papierosy i wracać po trzech dniach, a ja musiałam siedzieć z rodzeństwem. Łącznie przesiedziałam z nimi osiem miesięcy i nie zdałam do następnej klasy. Mama przyprowadzała facetów, różnych… dziś wiem, że była pogubiona, ale w tamtym momencie jej nienawidziłam.

Jestem młoda, może to początek i jeszcze nie mogę nazwać się mistrzynią ale mam nadzieję, że kiedyś tak się stanie. Nie ma sytuacji bez wyjścia. Wszystko można pokonać. Wystarczy wiara w siebie, dużo samokontroli, a przede wszystkim nieodparte dążenie do wyznaczonego celu.

Brakowało mi ojca. Miałam jedenaście, dwanaście lat i jeździłam do miejscowości oddalonej od mojego domu o jakieś sześćdziesiąt kilometrów. Znałam adres, wiedziałam gdzie mieszka. Stawałam pod blokiem i wpatrywałam się w balkon, w nadziei, że go tam zobaczę. Nie zobaczyłam.

Myślę, że tak naprawdę to ja dopiero teraz, po latach terapii i doświadczeń, zaczęłam dorastać do bliskości z mężczyzną i uczyć się, że można z kimś spać na łyżeczkę. Uśmiecham się, bo… poznałam kogoś z kim jest mi po prostu dobrze i czuję, że dojrzałam do miłości.

Historie można nadsyłać do nas przez cały czas. Zamieszczać je będziemy na naszej grupie. Wierzymy, że te opowieści będą wskazówką dla osób stojących na rozdrożu. Wahających się nad zmianą. Często żyjących w obawie, że nie będą w stanie jej udźwignąć.

Z kolei w ramach kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży 2019 zbierać będziemy opowieści dotyczące przezwyciężania przemocy – o osobach, które potrafiły odejść i przeciwstawić się jej i o tych, którzy przestali ją stosować.

Opowieści można do nas nadsyłać mailowo: fundacja@podrugie.pl lub przez facebooka.

 

Close

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!