Coraz więcej uczestników programu mieszkań treningowych kończy działanie z sukcesem! Opuszczają mieszkania i idą na „swoje”. W mieszkaniach prowadzonych przez Fundację po DRUGIE przygotowują się do samodzielności i łatwiej jest im podołać obowiązkom związanym z posiadaniem własnych czterech ścian i utrzymaniem się na rynku pracy.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy mieszkania opuściło czworo podopiecznych fundacji. Wszyscy przeprowadzili się do lokali socjalnych, jeden – zamieszkał ze swoją partnerką i synem. W wyposażenie nowych mieszkań angażowali się pracownicy i wolontariusze fundacji. Pomagali również inni podopieczni, którzy czekają na swoją kolej i własny przydział.

– Wiele osób podarowało nam meble, sprzęty gospodarstwa domowego, pościel, ręczniki – mówi Ireneusz Stawiński, który w projekcie pełni rolę opiekuna mieszkania treningowego i na co dzień pracuje z chłopcami uczestniczącymi w działaniu. – Staramy się, by młodzież opuszczająca program nie została nagle w pustych czterech ścianach.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Uczestnicy, którzy opuścili mieszkanie treningowe i przenieśli się do siebie to osoby, które bez wątpienia zostały przygotowane do samodzielności.  Wszyscy brali udział w szeregu warsztatów i działań mających na celu wyposażenie ich w niezbędne umiejętności. Nauczyli się poruszać po mieście, załatwiać sprawy urzędowe, dowiedzieli się jak działa system opieki zdrowotnej, co ważne wszyscy mieli już doświadczenie pracy zawodowej.

– Zwykle do naszego projektu trafiają młodzi ludzie po różnego typu placówkach, przyzwyczajone, że stoją za nimi jacyś dorośli, którzy zawsze pomogą w załatwieniu ich spraw – mówi Małgorzata Sabalska, koordynatorka projektu. – Przejście z instytucji do mieszkania treningowego, nawet jeśli stoi za nimi opiekun mieszkania i pozostali pracownicy fundacji, jest jak skok na głęboką wodę. Wielu spraw muszą się po prostu nauczyć od zera.

Projekt mieszkań treningowych dla młodzieży w kryzysie bezdomności jest realizowany w Warszawie już ponad dwa lata. Niestety część  uczestników nie jest w stanie sprostać wymaganiom jakie przed nimi stają i musi opuścić mieszkanie.

– Największym problemem są uzależnienia, a my oczekujemy, by uczestnicy utrzymywali trzeźwość – wyjaśnia Ireneusz Stawiński. – Jedna wpadka, druga… i niestety musimy się rozstać. Dbamy jednak o to, by również byli mieszkańcy nie pozostawali bez wsparcia. Pomagamy im w znalezieniu terapii czy alternatywnego zakwaterowania.

Młodzież, która utrzymuje się w projekcie dłużej niż trzy miesiące, a takich uczestników jest wielu, to już osoby, które rozpoczęły proces pracy nad sobą.

– Po dwóch tygodniach, które są takim okresem adaptacyjnym i czasem na bliższe poznanie nowego mieszkańca, zaczynamy prawdziwą pracę – mówi Małgorzata Sabalska.

Młodzież obejmowana jest wówczas kontraktem socjalnym, w którym zapisany jest plan działania i cele, do których zmierza dany uczestnik.

– Staramy się tworzyć realistyczne plany – dodaje koordynatorka projektu. – Nie za dużo, ale też nie za mało. Chodzi o to, żeby młodzież mogła obserwować efekty w możliwie niedługim czasie i w ten sposób zyskiwała motywację do trudniejszych i bardziej wymagających wyzwań, które policzone są nie na tygodnie, a na miesiące.

Mieszkańcy mogą przez cały czas korzystać także z szerokiego wsparcia specjalistów – psychologa, doradcy zawodowego, terapeuty uzależnień, które udzielane jest w ramach innych realizowanych przez Fundację po DRUGIE projektów.

– To, że wszyscy specjaliści są skupieni w jednym miejscu, w siedzibie fundacji, jest ogromnym ułatwieniem – mówi Ireneusz Stawiński. – Nasi podopieczni nie muszą krążyć po mieście i konfrontować się z  często niełatwą dla nich sytuacją jaką jest wchodzenie w nowe otoczenie. U nas, tak przynajmniej nam się wydaje, czują się jak u siebie.

Bez wątpienia możliwość skierowania do mieszkańców kompleksowej oferty przybliża ich do osiągnięcia celu jakim jest własne mieszkanie, praca i niezależność.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Program mieszkań treningowych jest dofinansowany ze środków m.st. Warszawy

Close

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!