Fundacja po DRUGIE od początku swojej działalności współpracuje z mediami. Staramy się, by materiały i rozmowy, które dotyczą naszych podopiecznych – wychowanków i byłych wychowanków placówek resocjalizacyjnych sprzyjały  zrozumieniu problemu i zapobiegały stygmatyzacji.

Promujemy nasze działania i zabiegamy, by to co mówi się o wychowankach zakładów poprawczych i młodzieżowych ośrodków wychowawczych wywoływało empatię i otwierało drogę do udzielania im pomocy. To niezwykle ważne – przecież wszyscy któregoś dnia opuszczają placówki i wracają do społeczeństwa. Wówczas potrzebna jest praca, pomoc urzędników, wyrozumiały nauczyciel.

Materiały prasowe można zobaczyć po naciśnięciu na tytuł.

2017

Trójka – Godzina Wychowawcza

Anna Gradkowska i Agnieszka Sikora z Fundacji po DRUGIE mówią o sytuacji nieletnich matek z placówek resocjalizacyjnych oraz o nowej inicjatywie „Czytamy dla MAMY”, w ramach której ma powstać dom dla nieletnich dziewcząt, które zachodzą w ciążę i rodzą dzieci.

Tok Fm – Dość przemocy

W programie o sytuacji nieletnich dziewcząt, które zachodzą w ciążę i rodzą dzieci oraz o potrzebie wprowadzenia zmian. Anna Gradkowska i Agnieszka Sikora opowiadają również o programie mieszkań treningowych i młodzieży w kryzysie bezdomności.

Puls Biznesu 

Artykuł dotyczący budowy pierwszego w Polsce ośrodka dla nieletnich matek oraz inicjatywy realizowanej przez Fundację po DRUGIE wspólnie z firmą kosmetyczną BANDI pt. „Czytamy dla mamy”.

Mataja.pl

Na portalu parentingowym Mataja – tekst dotyczący sytuacji nieletnich dziewcząt z placówek resocjalizacyjnych oraz akcji realizowanej przez firmę Bandi, Fundację po DRUGIE i znane blogerki „Czytamy dla MAMY”.

TVN 24 BIS – Debata kobiet

Czy można karać dzieci, które dopuszczają się przestępstw? Dlaczego tak się dzieje, że nawet 9 czy 10 latkowie prowadzą działalność niezgodną z prawem? O dzieciach i nieletnich opowiadała m.in. Agnieszka Sikora z Fundacji po DRUGIE.

Polskie Radio Program I

Każdy człowiek bez względu na wszystko ma prawo być traktowany z szacunkiem – w porannej rozmowie o bezdomności wzięły udział Adriana Porowska z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej i Agnieszka Sikora z Fundacji po DRUGIE.

TVN 24 BIS – Debata kobiet

Czy resocjalizacja jest możliwa? Jak wygląda resocjalizacja w polskich więzieniach? O tym w Debacie kobiet rozmawiały m.in. prof. Irena Pospiszyl z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Agnieszka Sikora z Fundacji po DRUGIE.

2016

Łodzią po Regionie

Uczestnicy projektu „Krzyk – społeczny eksperyment artystyczny” – młodzież głucha i niedosłysząca, wychowankowie zakładu poprawczego oraz seniorki opowiadają o swoim doświadczeniu związanym z wielomiesięczną pracą nad performancem. Projekt „Krzyk…” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Onet.pl

Jak zmienia się życie dziecka, które rodzi dziecko? Materiał opowiada o matkach nastolatkach i o sytuacji dziewcząt zachodzących w ciążę i rodzących dzieci w placówkach resocjalizacyjnych.

Życie Ziemi Łódzkiej

„reStart” projekt realizowany przez studentów Koła Naukowego Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Fundacją po DRUGIE. Działanie ma na celu niesienie pomocy byłym wychowankom placówek resocjalizacyjnych przebywającym na terenie Łodzi i okolic. Dla studentów jest doskonałą, praktyczną lekcją przyszłej pracy.

Portal NGO.PL

O zmianach w prawie, które rozwiążą sytuację nieletnich matek z placówek resocjalizacyjnych. Komentarz Agnieszki Sikory, prezeski Fundacji po DRUGIE.

UWAGA TVN 

Nie powinno tak być, że dziewczyna tylko dlatego, że jest niepełnoletnia i że ma doświadczenie pobytu w placówce resocjalizacyjnej traci prawo do bycia matką. Fundacja po DRUGIE pomaga nieletnim matkom i tworzy szansę na to, by mogły być ze swoimi dziećmi.

Rozmowa Kuriera TVP3

O tym jak wygląda rzeczywistość nieletnich matek w Polsce opowiada Agnieszka Sikora, prezeska FpD.  Nie może tak być, że tylko dlatego, że dziewczyna jest w placówce i jest nieletnia jest pozbawiana możliwości opieki nad własnym dzieckiem.

Czwórka Polskie Radio

Się mówi w Czwórce PR.. o nastoletnim rodzicielstwie. Gośćmi programu byli m.in. prof. Marek Konopczyński rektor Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie i Agnieszka Sikora prezeska Fundacji po DRUGIE.

Świat się kręci

O pierwszych w Polsce mieszkaniach treningowych dla młodzieży opuszczającej placówki resocjalizacyjne. W programie wzięli udział mieszkańcy rozpoczynający dorosłe życie w projekcie Fundacji po DRUGIE.

Medium Publiczne

O tym jak pomóc młodym ludziom, który mieli kiepski start w życie prof. Monika Płatek rozmawia z prezeską Fundacji po DRUGIE.

2015

Polityka

Poruszający reportaż Joanny Podgórskiej o przeszłości i teraźniejszości młodzieży po placówkach resocjalizacyjnych, która uczestniczy w projekcie Fundacji po DRUGIE polegającym na prowadzeniu mieszkań treningowych.

Gazeta Stołeczna

Program mieszkań treningowych dla byłych wychowanek i wychowanków pierwszy raz w stolicy i pierwszy raz w Polsce. Rozwiązanie wprowadzone przez Fundację po DRUGIE i dofinansowane ze środków m.st. Warszawy pomaga młodzieży opuszczającej placówki resocjalizacyjne rozpocząć dorosłe i samodzielne życie.

Dzień dobry (TVN)

Jakie wyzwania stają przed dziewczętami i chłopcami opuszczającymi placówki resocjalizacyjne? Co może im pomóc w powrocie do społeczeństwa i rozpoczęciu dorosłego, odpowiedzialnego życia? O rozwiązaniach prowadzonych przez Fundację po DRUGIE opowiadają byłe wychowanki i wiceprezes FpD Ireneusz Stawiński.

Panorama (TVP2)

O programie mieszkań treningowych dla wychowanek i wychowanków opuszczających placówki resocjalizacyjne prowadzonym w Warszawie. Jaka będzie przyszłość projektu i jego uczestników?

TVP3 

Agnieszka Sikora, prezeska FpD w Wywiadzie Kuriera podsumowuje projekt mieszkań treningowych realizowany w 2015 roku w Warszawie. Od lipca do grudnia organizacja prowadzi w stolicy mieszkania dla usamodzielniających się dziewcząt i chłopców po placówkach resocjalizacyjnych. Działanie zostało dofinansowane ze środków m.st. Warszawy

Wirtualna Polska

O projekcie mieszkań treningowych realizowanym od 2015 roku w Warszawie opowiadają mieszkanki, byłe wychowanki placówek resocjalizacyjnych oraz Agnieszka Sikora i Ireneusz Stawiński z Fundacji po DRUGIE.

Pytanie na śniadanie (TVP)

O projekcie „Gdy zostanę MAMĄ/TATĄ…” i o tym jak edukować młodzież do świadomego podejmowania decyzji o rodzicielstwie rozmawiali uczestnicy działania (Sandra i Artur) oraz prezeska FpD.

Fakty Reportaż (TVN)

Jak wygląda start w dorosłość wychowanek i wychowanków zakładów poprawczych? Na jaką pomoc mogą liczyć? O czym marzą i czy mają szansę zrealizować swoje marzenia? W reportażu wystąpiła Katarzyna Kozłowska i Agnieszka Sikora z Fundacji po DRUGIE.

Gazeta Wyborcza

O pierwszych w Polsce mieszkaniach treningowych dla wychowanek i wychowanków opuszczających placówki resocjalizacyjne. Od lipca 2015 roku zostaną uruchomione w stolicy, autorem projektu jest Fundacja po DRUGIE.

Reporter Polski (TVP2)

Nieletnie matki z ośrodków resocjalizacyjnych nadal bez swoich dzieci. O sytuacji nastoletnich dziewcząt, które rodzą dzieci. W programie wzięła udział prezeska FpD Agnieszka Sikora.

Wieczór z RDC (Radio Dla Ciebie)

O życiu po placówce resocjalizacyjnej. Jak poradzić sobie z piętnem „dziecka z patologii”? Opowiadają Agnieszka Sikora, prezeska FpD i Katarzyna Kozłowska, była wychowanka SdNiZP w Falenicy, obecnie pracownica fundacji. Zapis audycji z 8 marca 2015 r.

2014

Wieczór z RDC (Radio Dla Ciebie)

19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży – Fundacja po DRUGIE i 19 placówek resocjalizacyjnych z całej Polski biorą udział w międzynarodowej kampanii. Gośćmi programu byli wychowankowie i wychowawcy MOW w Borowiu oraz Agnieszka Sikora, prezeska FpD

Pytanie na śniadanie (TVP2)

Nieletnie matki z placówek resocjalizacyjnych – gościem programu była Patrycja, była wychowanka MOW, która przez dwa lata czekała na to, by być przy córce i Agnieszka Sikora, prezeska Fundacji po DRUGIE.

Tomasz Lis na żywo (TVP2)

Dyskusja dotycząca nastoletniego rodzicielstwa – jak zapobiegać nastoletnim ciążom i jak wspierać młode dziewczęta, które już mają dzieci. W programie wzięła udział prezeska Fundacji po DRUGIE, Agnieszka Sikora.

Państwo w Państwie (Polsat, Polsat News)

Program w całości poświęcony projektowi „Chcę być z Tobą MAMO!” i problemowi nastoletniego rodzicielstwa. Gościem programu była prezeska Fundacji po DRUGIE, Agnieszka Sikora.

Godzina prawdy – opowieść Pauliny (Trójka)

„Paulina była pierwszą wychowanką zakładu poprawczego, którą poznałam bliżej. To było chyba osiem lat temu. Zwróciłam wtedy uwagę na jeden szczegół. Paulina już po wyjściu z placówki dumnie nosiła czapkę, na której widniała nazwa zakładu – SdNiZP w Falenicy. Spytałam, czy nie naraża się tym samym na nieprzyjemne komentarze czy wytykanie palcami. Odpowiedziała, że zakład był pierwszym miejscem w jej życiu, w którym dowiedziała się co to jest prawdziwa miłość. Trudno w to uwierzyć?” – Agnieszka Sikora, prezeska Fundacji po DRUGIE

Posłuchajcie opowieści Pauliny. Program Michała Olszańskiego „Godzina prawdy” TRÓJKA

2013

Dlaczego nastoletnim matkom z placówek resocjalizacyjnych odbiera się dzieci? (rozmowa w studiu DDtvn)

Fundacja po DRUGIE prowadzi projekt „Chcę być z Tobą MAMO!”, którego celem jest utworzenie oddziałów dla matek z dziećmi w placówkach resocjalizacyjnych dla dziewcząt oraz wspieranie nieletniego rodzicielstwa.

Fundacja prowadzi również działania zapobiegające zbyt wczesnemu wchodzeniu w rolę rodzica realizując projekt „Gdy zostanę MAMĄ!”. W ramach projektu dziewczęta i chłopcy opiekują się specjalnymi lalkami – fantomami imitującymi niemowlęta. Po kilku dniach pracy z lalką, nieprzespanych nocach i ciężkich porankach większość z nich dochodzi do wniosku, że do bycia rodzicem trzeba dorosnąć.

O tych działaniach w Dzień Dobry TVN opowiada prezeska fundacji, Agnieszka Sikora

15 latka może uprawiać seks (wywiad z Agnieszką Sikorą – TOK FM)

Wywiad stanowi uzupełnienie do reportażu „Dzieci dzieci” autorstwa Mikołaja Lizuta. Reportaż przedstawia sytuację nastolatek, wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy Nowej, które mają dzieci – niestety nie przy sobie. Za ten reportaż Mikołaj Lizut otrzymał prestiżową nagrodę dziennikarską im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Skazane na adopcję? (tekst WPROST)

Co roku około 60 dziewczyn z poprawczaków i ośrodków wychowawczych zachodzi w ciążę. Państwo praktycznie je skazuje na rozłąkę z dzieckiem. Bywa, że na zawsze. Tekst powstał w związku z opublikowanym przez Fundację po DRUGIE Raportem dotyczącym nieletnich ciężarnych i nieletnich matek z placówek resocjalizacyjnych.

Problem został szeroko omówiony w mediach – Radio Zet, Polskie Radio, Polsat News, Tok FM, Newsweek, w portalu NGO, na temat, i innych mediach.

Na sytuację nieletnich matek z placówek resocjalizacyjnych zwróciła również uwagę Marszałkini Sejmu RP Wanda Nowicka.

Pomaganie ma sens (rozmowa w TVP Regionalna)

O Fundacji po DRUGIE i o tym kim są jej podopieczni w rozmowie z prezeską Agnieszką Sikorą.

Niezgoda na BEZCZUŁOŚĆ (relacja reporterska w DDtvn)

Fundacja po DRUGIE wspólnie z Teatrem Ognisko prowadzi kampanię Niezgoda na BEZCZUŁOŚĆ. Działanie ma na celu zwrócenie uwagi na budowanie dobrych relacji ze sobą i otoczeniem. Ma również rozbudzać empatię. W ramach kampanii fundacja i TO zorganizowały mikołajki dla wychowanków placówek resocjalizacyjnych z całej Polski.

Relacja z tego działania ukazała się również w telewizyjnej PANORAMIE.

Savoir-vivre w poprawczaku?  (relacja reporterska – TOK FM)

Zajęcia z savoir-vivre i etyki w biznesie to jeden z pomysłów Ministerstwa Sprawiedliwości, który ma (zdaniem autorów) przyczynić się do prawidłowej readaptacji społecznej wychowanków. Czy to dobry pomysł czy może wyrzucone pieniądze? By odpowiedzieć na to pytanie chyba nie trzeba być specjalistą od resocjalizacji.

O tej samej sprawie w Dzienniku Polskim 24.

Bezpieczna jazda – piknik Fundacji po DRUGIE  (relacja reporterska – DDtvn)

Fundacja po DRUGIE wprowadza nowy wymiar profilaktyki, w której to wychowankowie placówek resocjalizacyjnych mający różne (również złe) doświadczenia (alkohol, narkotyki, papierosy) uczyli Warszawiaków jak dbać o zdrowie i czego warto unikać w życiu. 

Lalki w poprawczaku (rozmowa w studiu – Pytanie na śniadanie)

Projekt „Gdy zostanę MAMĄ…” jest również realizowany pod nazwą „Gdy zostanę TATĄ”, specjalne fantomy imitujące niemowlęta trafiają również do chłopców. Przecież ich rola w życiu ich dzieci jest równie ważna. O tym jak chłopcy podchodzą do tego projektu w rozmowie w studiu TVP.

Odebrać dzieci rodzicom? (rozmowa w programie Puls Polski)

Agnieszka Sikora, prezeska Fundacji po DRUGIE była gościem programu Puls Polski (TVP INFO). Rozmowa dotyczyła sytuacji pewnej rodziny, w której zarejestrowano niebezpieczne zachowania wobec dzieci – krzyki rodziców zapisane na taśmie mogą oznaczać, że dzieci są psychicznie maltretowane. Czy należy je odebrać rodzicom? A może tej rodzinie potrzebna jest pomoc i wsparcie?

Ojcostwo – wychowankowie z zakładu w Raciborzu trenują postawy rodzicielskie (relacja reporterska – TVP Katowice)

Projekt „Gdy zostanę MAMĄ/TATĄ…” trafia również do placówek resocjalizacyjnych dla chłopców. Okazuje się, że chłopcy doskonale sobie radzą z opieką nad lalkami. Mają również ważne przemyślenia i refleksje. Po kilku nieprzespanych nocach decyzję o zostaniu ojcem odkładają na później.

2012

Gdy zostanę MAMĄ w MOW w Cerekwicy Nowej (relacja reporterska – DDtvn)

W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Cerekwicy Nowej Fundacja po DRUGIE zrealizowała warsztaty dojrzałego rodzicielstwa. W ramach projektu „Gdy zostanę MAMĄ będę kochać nad życie” wychowanki przez kilka dni opiekowały się specjalną lalką, fantomem imitującym niemowlę.

Macierzyństwo w placówkach (relacja reporterska – Jedynka)

O projekcie budującym kompetencje rodzicielskie uczestników (wychowanek i wychowanków placówek resocjalizacyjnych) również w Programie 1 Polskiego Radia.

Chcę być z Tobą MAMO! (rozmowa i relacja reporterska – DDtvn)

Każdego roku około 60 wychowanek placówek resocjalizacyjnych zachodzi w ciążę. Każdego roku rodzą około 60 dzieci. Wiele z nich jest z dzieckiem zwalnianych do domu, ale nie wszystkie mają dom i nie wszystkie mają taką możliwość by być razem z dzieckiem. Fundacja po DRUGIE rozpoczęła działania zmierzające do wsparcia tej grupy dziewcząt i ich dzieci.

Apel o miłość (rozmowa i relacja reporterska – DDtvn)

Fundacja po DRUGIE zrealizowała teledysk z dziećmi ze świetlicy socjoterapeutycznej „Mały Książę” na warszawskiej Pradze. Grupa pod kierunkiem Anny Szmid realizuje projekt edukacji przez sztukę w ramach którego powstają piosenki pisane przez dzieci i opierające się na ich doświadczeniach. Jedna z piosenek pt. MAMO! mówi o tym, co dla wszystkich dzieci jest najważniejsze – potrzebie bycia kochanym.

Jesteś z poprawczaka? (rozmowa i relacja reporterska – DDtvn)

Jak odbierani są wychowankowie zakładów poprawczych? Czy piętno poprawczaka może wpływać na ich dalsze losy? Czy rzeczywistość, z którą spotyka się wychowanek opuszczający placówkę jest przygotowana na jego powrót?

Rozmowa z Agnieszką Sikorą, prezeską Fundacji po DRUGIE.

Cześć Tereska – prawdziwa historia (rozmowa w studiu – Pytanie na śniadanie)

Nie zawsze jest tak, że ten, kto otrzymał pomoc umie z tej pomocy skorzystać. Taka jest prawdziwa historia Oli, która zagrała główną rolę w filmie Roberta Glińskiego „Cześć Tereska”. Ola jest wychowanką poprawczaka, z którego zamiast wyjść na prostą, trafiła do więzienia. Agnieszka Sikora zrealizowała film dokumentalny, w którym przedstawiła losy Oli. O filmie, ale również o tym, że można zbudować dobre życie po placówce w rozmowie w studiu Pytania na śniadanie. Gośćmi programu są: Agnieszka Sikora, Paulina Dobrzyńska (była wychowanka SdNiZP w Falenicy) oraz Zbigniew Zamachowski.

Cześć Tereska (Magazyn Ekspresu Reporterów)

W programie film dokumentalny „Plac zabaw” opowiadający historię Oli Gietner znanej z głównej roli w filmie „Cześć Tereska” oraz rozmowa z Agnieszką Sikorą, autorką filmu i prezeską Fundacji po DRUGIE.

Historia Olki została również opisana w internetowym portalu „Na Sygnale” oraz przedstawiona w rozmowie w Jedynce – Polskie Radio. W rozmowie także o książce „Dziewczęta z poprawczaka”.

Okrutne prawo dla nieletnich matek (tekst – Gazeta.pl)

„W Polsce rocznie brakuje kilkudziesięciu miejsc dla nieletnich matek z poprawczaków czy młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Wszystko dlatego, że po urodzeniu dziecka prawo nie pozwala dziewczynom pozostać z maluchem w tego typu placówkach. Najczęściej są oni rozdzielani lub trafiają do domów samotnej matki”.

Hope 4 Street – (rozmowa w studiu i relacja reporterska – Kawa czy herbata)

Edukacja przez sztukę – odkrywanie potencjałów i budowanie właściwych postaw – w oparciu o działania twórcze – to dzieje się na warszawskiej Pradze, gdzie dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej „Mały Książę” pracują nad swoją płytą. Fundacja po DRUGIE od początku wspiera ten projekt.

W studiu rozmowa z Edwardem Jakubowiczem, wychowawcą SdNiZP w Falenicy i socjoterapeutą. Udziela on porad w Ośrodku Pomocy i Terapii po DRUGIE. W rozmowie o tym jak pomóc dziecku wejść na właściwą drogę.

Drobniaki na dzieciaki (relacja reporterska w Wiadomości 24)

Kilka polskich rodzin mieszkających w Szwecji włączyło się w działanie Fundacji po DRUGIE i zorganizowało zbiórkę „Drobniaki na dzieciaki”. Polacy wykonali własnoręcznie puszki, do których wrzucają drobne pieniądze, bo liczy się każdy grosz!

Nie ma skutków bez przyczyny (tekst w Echo katolickie)

„Pobytu w zakładzie poprawczym nie można traktować w kategorii kary. Jest on raczej szansą na przemyślenie dotychczasowego życia. Tego, co było nie da się cofnąć, a do tego, co będzie, warto się przygotować”.

2011

Co mnie czeka gdy stąd wyjdę? (rozmowa w DDtvn)

W książce pod tym właśnie tytułem wychowanki Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Falenicy opisały swoje losy i zastanowiły się jak ułoży się ich życie po wyjściu z placówki. Ich opowieści nie są optymistyczne – trudne dzieciństwo, „zła” rodzina, pobyty w licznych instytucjach, wreszcie poprawczak. A co dalej? Dziewczęta marzą o ciepłym domu i założeniu rodziny. Niestety większość z nich nie ma dokąd pójść po opuszczeniu zakładu.

Co po poprawczaku (relacja reporterska TVN24)

Książka „Co mnie czeka gdy stąd wyjdę” i opowieści wychowanek w relacji TVN24.

Opowieść dziewczyn, które przeżyły piekło (tekst – Wirtualna Polska)

O projekcie „Co mnie czeka gdy stąd wyjdę oraz o innych działaniach Fundacji po DRUGIE, których celem jest m.in. zapobieganie stygmatyzacji wychowanków placówek resocjalizacyjnych.

Czy warto pomagać dzieciakom z poprawczaka (tekst Wiadomości 24)

O tym, że każdy zasługuje na drugą szansę opowiadają Agnieszka Sikora, prezeska fundacji oraz Gosia Baczyńska, projektantka mody, która włączyła się w pomoc wychowankom placówek resocjalizacyjnych.

Close

Pin It on Pinterest