Realizacja projektu „Gdy zostanę MAMĄ/TATĄ…” w środowisku otwartym jest zdecydowanie większym wyzwaniem, niż praca w zamkniętym ośrodku. W placówce młodzież porusza się po znanym sobie terenie, każdego dnia widzi te same twarze. Wszyscy wiedzą, że właśnie teraz odbywa się projekt i opieka nad lalką imitującą niemowlę nie budzi sensacji. Zdecydowanie większa trudność pojawia się, gdy trzeba wyjść z „niemowlęciem” na ulicę.

W Ośrodku Kuratorskim nr 3 w Poznaniu młodzież opiekowała się specjalnymi lalkami imitującymi prawdziwe dzieci. Nie było łatwo!

– Opieka nad fantomem niemowlęcia wymaga dużej samodyscypliny i samokontroli – opowiada Aleksandra Kupczyk, która pracowała przy projekcie jako trenerka. – Lalki, jak prawdziwe dzieci, płaczą zwykle nie wtedy, gdy sobie tego życzy opiekun. Najgorsze dla uczestników są zwykle nieprzespane noce.

Młodzież opiekując się lalką ma jednak znaczącą szansę na poznanie czym jest rodzicielstwo w oparciu o własne doświadczenie.

– To doświadczenie sprawia, że młodzież, która przed projektem z dużą lekkością podchodzi do ewentualnego zajścia w ciążę, czy zostania ojcem, gwałtownie zmienia zdanie – dodaje Agnieszka Sikora, od kilku lat realizująca warsztaty w projekcie. – Nagle okazuje się, że nie ma sensu się spieszyć, że trzeba dorosnąć, zbudować jakieś zaplecze i dopiero wtedy pomyśleć o dziecku. To dla nas jako twórców projektu niezwykle ważne. Zależy nam bowiem przede wszystkim na tym, żeby młodzi ludzie świadomie wchodzili w tak odpowiedzialne role jak bycie rodzicem.

W tym roku Fundacja po DRUGIE zrealizowała dwa cykle warsztatów na terenie Województwa Wielkopolskiego – w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Jastrowiu i Ośrodku Kuratorskim nr 3 w Poznaniu.

Poniżej prezentujemy ewaluację działania przeprowadzonego w stolicy Wielkopolski.

 

 

EWALUACJA PROJEKTU

wersja POLSKA

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Projekt „Gdy zostanę MAMĄ/TATĄ będę kochać nad życie” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Close

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!