Niecodzienne emocje, skupienie, wzruszenia zawsze towarzyszą tym zdarzeniom, które pozwalają na odkrywanie siebie i innych, zaglądanie głębiej, dotykanie tematów delikatnych i szczere dzielenie się doświadczeniami i przeżyciami. Tak właśnie jest za każdym razem, gdy na scenie stają uczestnicy projektu „Krzyk – społeczny eksperyment artystyczny”.

W działaniu biorą udział chłopcy z zakładu poprawczego, młodzież głucha i niedosłysząca oraz seniorki. Trzy grupy przez wiele miesięcy poznawały się, zbliżały się do siebie realizując jednocześnie program edukacji przez sztukę, który miał doprowadzić do stworzenia wspólnego spektaklu. Działanie prowadziły dwie aktorki Małgorzata Lewińska i Zuzanna Gaińska.

Premiera spektaklu odbyła się w czerwcu, a ostatnio zostały zorganizowane jego kolejne wystawienia w Żyrardowie na festiwalu sztuki i w Łodzi podczas międzynarodowej konferencji naukowej.

Każde kolejne wystawienie pokazuje, że projekt nie tylko pozwolił na stworzenie interesującego produktu jakim bez wątpienia jest sam spektakl, ale przede wszystkim stał się pomostem dla uczestników prowadzącym zarówno do większej odwagi i otwartości jak i do nich samych. Działanie pozwala im przełamywać własne bariery i strach oraz co niezwykle ważne szczególnie w przypadku biorącej udział w projekcie młodzieży – budować nową tożsamość.

 

 

Osobiście wierzę, że wszystko co robimy może zostać zwieńczone sukcesem, pod warunkiem, że jesteśmy szczerzy, prawdziwi. Kiedy dziś, na kolejnym wystawieniu spektaklu Clamour Circus zobaczyłam całą ekipę – zwartą i gotową, by dać kolejny występ i gdy dowiedziałam się, że wśród artystów jest dwóch chłopaków, którzy przed wakacjami opuścili zakład… (przyjechali choć w nagrodę nie zapracują ani na przepustkę, ani na telefon do dziewczyny…) kolejny raz przekonałam się, że nasz projekt spełnił swoją rolę. Jego uczestnicy czują się za niego odpowiedzialni. Są zespołem, choć tak bardzo różnią się od siebie.

Po spektaklu w Żyrardowie na Festiwalu Miasto Gwiazd

Agnieszka Sikora

Fundacja po DRUGIE

Kiedy startowaliśmy z projektem „Krzyk – społeczny eksperyment artystyczny”… rezultaty działania (choć zakładaliśmy jak najlepiej) były dla nas wielką niewiadomą. Początki projektu, w którym wzięły udział Seniorki 60+, chłopcy z zakładu poprawczego w Konstantynowie Łódzkim i młodzież głucha i niedosłysząca nie zwiastowały sukcesu. Trzy różne grupy, które miały wspólnie stworzyć performance i pokazać go publiczności do nowego zadania podeszły bardzo sceptycznie. „My nie lubimy i nie umiemy mówić na scenie” – powtarzały Seniorki. „My w ogóle nie mówimy” – informowali głusi. „A będzie jakaś nagroda od dyrektora?” – dopytywali chłopcy z zakładu szukający bardzo formalnych korzyści.
Minęło 12 miesięcy.
Nasz zespół ma za sobą trzy wystawienia. Dziś pokazał efekty swojej pracy przed międzynarodową publicznością na konferencji na Uniwersytecie Łódzkim.
– Stroje się nam jeszcze przydadzą? – dopytywały Seniorki po występie chętne do kolejnych pokazów.
– Kiedy będzie następny raz? – migali głusi, którzy w spektaklu używają nie tylko gestów, ale również własnych głosów!
– Czy pani wie, że oni (publiczność) w ogóle nie pomyśleli, że jestem z poprawczaka?

Uczestnicy projektu nie mogli się ze sobą rozstać po spektaklu. Polubili się. Stanowią zespół. Potrafią się komunikować choć dzielą ich języki i pokolenia. Uczą się od siebie. Rozwijają. Odkrywają.

Natalia z zespołu głuchych pokazała nam dziś fantastyczny plakat, który wykonała, bo nie tylko świetnie rysuje, ale chciała nam zrobić przyjemność.

Małgosia Lewińska i Zuza Gainska, które stoją za całym przedsięwzięciem dokonały cudów. Nie tylko jako artystki, ale przede wszystkim jako ludzie.

My marzymy teraz o kolejnych wystawieniach, bo nasza praca pokazuje, że sztuka może być i jest drogą do zmiany. Otwiera. Pozwala widzieć siebie inaczej. Pozwala budować, dostrzegać, potrzebować więcej…

Po wystawieniu w Łodzi w Pałacu Biedermanna

Agnieszka Sikora

Fundacja po DRUGIE

Projekt „Krzyk – społeczny eksperyment artystyczny” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Close

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!