IMG_5566Chłopcy z Zakładu Poprawczego w Trzemesznie opiekowali się „niemowlętami” i zgodnie stwierdzili, że nie spieszno im do bycia rodzicem. Żeby nim zostać trzeba nie tylko dojrzeć, ale trzeba mieć też pieniądze, które pozwolą stworzyć dziecku „normalny” dom.

Oczywiście nie chodzi tu o opiekę nad prawdziwym dzieckiem. Wychowankowie brali udział w projekcie „Gdy zostanę MAMĄ/TATĄ”, w ramach którego oprócz teorii (zajęcia z zakresu edukacji seksualnej, pielęgnacji noworodka, ryzykownych zachowań) otrzymali do pracy specjalne lalki, fantomy niemowląt, które imitują zachowania prawdziwego dziecka.

– Projekt ten Fundacja po DRUGIE realizuje regularnie od 2012 roku. Objął już ponad 500 dziewcząt i chłopców – mówi koordynatorka Małgorzata Cwalina. – Od samego początku doskonale wpisuje się w potrzeby młodzieży. Z jednej strony pozwala wyposażyć uczestników w wiedzę na temat ciąży, opieki nad dzieckiem, antykoncepcji, zagrożeń związanych z podejmowaniem ryzykownych zachowań seksualnych, z drugiej zaś umożliwia autentyczne doświadczenie.

Opieka nad lalką, która trwa trzy dni, pozwala młodzieży poczuć na własnej skórze jak wielkim i ważnym obowiązkiem jest zajmowanie się małym dzieckiem. Wychowanki i wychowankowie biorący udział w projekcie już po paru godzinach pracy z lalką czują zmęczenie i stres. Co by się stało, gdyby to wszystko działo się naprawdę? Czy są na to gotowi?

– Zdecydowana większość młodzieży biorącej udział w projekcie stwierdza, że to jeszcze nie czas na dzieci. Nagle zaczyna zdawać sobie sprawę, że jeszcze nie stoi mocno na własnych nogach – dodaje Małgorzata Cwalina.

Wychowankowie z Zakładu Poprawczego w Trzemesznie egzamin z opieki nad lalką zdali na 5. Osiągnęli bardzo wysokie wyniki.

– Możemy monitorować na bieżąco przebieg opieki nad „dzieckiem”. Lalki są podłączone do komputera, który pokazuje wszystkie potknięcia i zaniechania – wyjaśnia Małgorzata Cwalina. –  W przypadku chłopców przebywających w Zakładzie Poprawczym w Trzemesznie tych wpadek w zasadzie nie było. Średnia ich opieki nad lalką wyniosła 85%.

PRZECZYTAJ EWALUACJĘ PROJEKTU

Projekt „Gdy zostanę MAMĄ/TATĄ…” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego 

Herb Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Zapisz

Zapisz