Jakie konsekwencje spotykają dziecko, którego mama pije alkohol w czasie ciąży? Dlaczego na uzależnienie od alkoholu są szczególnie narażone osoby, które doświadczyły wychowywania się w rodzinie alkoholowej? Jak zmierzyć się z uzależnieniem? – między innymi o tym mówi realizowany przez Fundację po DRUGIE projekt pt. Ja też nie piję.

W działaniu uczestniczą dziewczęta z placówek resocjalizacyjnych i socjalizacyjnych na Mazowszu. Większość z nich dorastała w rodzinach alkoholowych, znaczna część sama spożywa alkohol w sposób ryzykowny, niektóre już są uzależnione.

– Program edukacyjny, który realizujemy z dziewczętami ma je ochronić przed powielaniem takiego modelu rodzinnego – wyjaśnia Agnieszka Sikora z Fundacji po DRUGIE. – Zależy nam, żeby miały świadomość jak wielki i nieodwracalny wpływ na ich dzieci może mieć picie alkoholu w czasie ciąży. To ważny krok w stronę budowania zdrowego społeczeństwa.

W programie edukacyjnym dotyczącym profilaktyki picia alkoholu w czasie ciąży FpD wykorzystuje specjalne lalki, symulatory niemowląt, dzięki którym można pokazać młodzieży jak wygląda dziecko urodzone z zespołem FAS (płodowy zespół alkoholowy) lub jakie konkekwencje dla dziecka może spowodować potrząsanie nim.

Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Close

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!