W Wielkopolsce trwa projekt „Gdy zostanę MAMĄ/TATĄ…”, którego głównym celem jest przygotowywanie młodzieży do świadomego rodzicielstwa – zarówno decydowania o nim w sposób odpowiedzialny i w zgodzie ze sobą, jak i właściwego pełnienia roli rodzica.

Przed wakacjami w projekcie brały udział dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jastrowiu. Uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez pedagogów, w zajęciach przygotowanych przez położną, a następnie opiekowały się specjalnymi lalkami fantomami niemowląt. Ich praca została oceniona wysoko, bo opiekowały się lalkami unikając pułapek i błędów, ale przede wszystkim pozwoliła im lepiej zrozumieć na czym polega rola matki.

Więcej o projekcie w Jastrowiu… 

Obecnie w projekcie bierze udział młodzież z Ośrodka Kuratorskiego nr 4 w Poznaniu. Zadanie jest nieco trudniejsze niż w przypadku jego realizacji w zamkniętej placówce. Młodzież opiekuje się lalkami we własnym środowisku i zabiera je do swoich domów. Młodzież pytała: „A co jeśli zapomnę i zostawię lalkę w autobusie?”, „Mam młodszego brata, będzie zazdrosny!”, „A jak się umówię ze znajomymi to co zrobię z lalką? Mam ją ze sobą zabrać”.

Bez wątpienia opieka nad lalkami jest dużym wzywaniem, gdy wokół tak wiele się dzieje i zwyczajnie z różnych rzeczy trzeba zrezygnować by podołać obowiązkom „rodzicielskim”. Projekt to także duże wyzwanie dla kadry, która w zasadzie 24 godziny na dobę musi być w pogotowiu.

Już niebawem sprawdzimy czy zadanie udało się wykonać i jak wpłynęło ono na jego uczestników.

 

 

Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Close

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!