Gdybyśmy nie mogli brać udziału w projekcie mieszkań treningowych nie moglibyśmy ratować siebie, swojej sytuacji życiowej. Nie poradzilibyśmy sobie sami z problemami, z nałogami, po prostu z życiem. Dzięki Fundacji po DRUGIE staramy się wraz z opiekunami przejść przez sytuacje, o których wiemy, że sami sobie nie poradzimy.

Mieszkania treningowe dla młodzieży w kryzysie bezdomności funkcjonują w Warszawie od 2015 r. W tym czasie z projektu skorzystały dziesiątki młodych ludzi. Dla części był to jedynie epizod, ale wielu z nich spędziło w mieszkaniach długie miesiące i podjęło walkę o lepszy los.

W 2016-2017 r. do mieszkań trafiły aż 54 osoby. Byli wśród nich tacy, którzy już po pierwszym tygodniu opuszczali projekt. Głównym powodem były uzależnienia. Jednak 25 osób zatrzymało się w mieszkaniach na dłużej (co najmniej 3 miesiące) i w tym czasie starało się pokonać trudności, które stały na drodze do ich samodzielności. Młodzież podejmowała naukę, szukała zatrudnienia i zaczynała zarabiać pierwsze pieniądze. Uczestnicy korzystali ze wsparcia psychologa, terapeuty uzależnień, doradcy zawodowego. 3 osoby wyprowadziły się do własnego mieszkania socjalnego, 2 wynajęły pokój, część zamieszkała ze swoimi partnerami lub wróciła do rodzin, w których udało się zażegnać konflikty.

Program mieszkań treningowych od początku ukierunkowany jest na podążanie za uczestnikiem i jego problemami. Między innymi dlatego ciągle ewoluuje, a kadra mieszkań mierzy się z coraz to nowymi wyzwaniami. W 2016 i 2017 r. w mieszkaniach przebywały matki z małymi dziećmi, choć projekt nie zakładał takiej sytuacji.

– Prowadzenie mieszkań treningowych dla młodzieży jest bez wątpienia jednym z najważniejszych działań naszej organizacji – mówi Agnieszka Sikora z Fundacji po DRUGIE. – Tworzy wyjątkową szansę dla młodych ludzi znajdujących się w kryzysie, zwykle nie mogących liczyć na swoje rodziny. Choć czasem młodzież pomału wchodzi na drogę do zmiany, staramy się możliwie długo zapraszać ją do podjęcia działania, nierzadko przymykając oko na pewne sprawy. Zawsze powtarzam jednak, że nie jest sztuką wyrzucić kogoś z mieszkania, sztuką jest zaprosić go do podjęcia pracy nad sobą. Tym się staramy kierować prowadząc mieszkania treningowe
i pracując z młodzieżą.

 

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

Projekt mieszkań treningowych został dofinansowany ze środków m.st. Warszawy

Close

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!