18 października 2018 roku w „Och Teatrze” odbędzie się premiera wyjątkowej książki i audiobooka. Powstały w ramach inicjatywy „Czytamy dla MAMY”, którą Fundacja po DRUGIE realizuje dzięki współpracy z firmą kosmetyczną BANDI i wieloma innymi, wyjątkowymi partnerami.

Dochód ze sprzedaży książki i jej wersji audio zostanie w całości przeznaczony na budowę domu dla nieletnich i usamodzielniających się matek z placówek resocjalizacyjnych i ich dzieci.

Nasza inicjatywa jest odpowiedzią na potrzeby młodych dziewcząt, często pozbawionych wsparcia własnej rodziny, przebywających w placówkach resocjalizacyjnych, zachodzących w ciążę, rodzących dzieci.

Polski system resocjalizacji nieletnich nie przewidział rozwiązań, które umożliwiłyby pobyt dziewczyny-matki wraz z dzieckiem w takiej placówce (młodzieżowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym). Ten stan prawny, ale również krótkowzroczność niektórych dorosłych, powodują, że nastoletnie matki są rozdzielane ze swoimi dziećmi. Pozostają w placówce z piersiami pełnymi mleka, podczas gdy ich dzieci trafiają do rodziny zastępczej, pogotowia opiekuńczego, nawet do adopcji. Dzieje się tak tylko dlatego, że TE matki są nieletnie, że zostały uznane (wcześniej) za zdemoralizowane, że nie mają wsparcia w rodzinie. Rozdzielanie matek od dzieci nie zawsze jest zatem wynikiem ich postępowania czy zachowań zagrażających dziecku.

W 2016 r. Fundacja po DRUGIE uzyskała grant z Fundacji VELUX umożliwiający budowę domu. Pozyskane środki nie pozwalają jednak na pokrycie wszystkich kosztów związanych z realizacją tego przedsięwzięcia, choć finansują je w znacznej części.

Uzyskana dotacja wsparła starania naszej organizacji w zakresie zmiany przepisów prawnych i wprowadzenia do systemu resocjalizacji nieletnich rozwiązań umożliwiających pobyt matka i dzieci w placówce. W 2016 r. został powołany specjalny zespół składający się z przedstawicieli resortów sprawiedliwości, edukacji, pracy, ale również praktyków i naukowców. Pracom przewodniczył prof. Marek Konopczyński. W działanie włączyli się również Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka.

Zostały opracowane propozycje zmian prawnych, które przesłaliśmy do Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak wynika z najnowszych doniesień dotyczących przygotowywanej nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, ministerstwo planuje wprowadzić możliwość pobytu matek i dzieci w nadzorowanych przez siebie placówkach.

Jeśli tak się stanie, bez wątpienia będzie to wielki sukces naszej organizacji, która jako pierwsza zaczęła zwracać uwagę na problem i konsekwentnie dążyła do jego rozwiązania.

Dzięki inicjatywie „Czytamy dla MAMY” Fundacja po DRUGIE zjednała kolejnych sojuszników tego ważnego, społecznego przedsięwzięcia. W działanie postanowili włączyć się architekci z firmy WXCA, którzy zaprojektują dom. Towarzyszy nam Stowarzyszenie Ladies First zrzeszające zupełnie niezwykłe kobiety, posiadające szereg umiejętności – specjalistki branży nieruchomości, finansów, prawa – które osobiście włączają się w działania na rzecz powstania domu. Doradzają, pomagają w sprawach formalnych.

W kwietniu tego roku finalizowaliśmy transakcję zakupu ziemi, podpisywaliśmy umowę kupna. Mieliśmy już pierwszy plan dotyczący jej zagospodarowania, powstały wstępne projekty. Niestety sprzedawca wycofał się.

Przez ostatnie miesiące intensywnie poszukujemy nowej działki. Nie jest to proste. W grę wchodzą ograniczone środki na zakup oraz wymogi formalne, które musi spełnić nasza ziemia.

Jeśli znajdziemy odpowiednie miejsce, podpiszemy umowę przedwstępną, Fundacje VELUX przekażą tę część funduszy, którą zdecydowały się przeznaczyć na zakup działki.

Krok po kroku.

Szukamy.

Ścigamy się z czasem, oglądamy mapy, czytamy plany zagospodarowania przestrzennego, rozmawiamy z burmistrzami i architektami.

Mamy nadzieję, że znajdziemy miejsce, w którym będziemy mogli postawić wymarzony dom. Mamy nadzieję, że uda się przeprowadzić to działanie do końca i że niebawem usłyszymy płacz i śmiech dzieci nastoletnich dziewcząt. Będzie rozbrzmiewał pod naszym dachem.

Stworzymy go dzięki Wam. Dzięki wszystkim niezwykłym osobom angażujących się w pomoc i sprawę. Dzięki Fundacjom VELUX, dzięki firmie BANDI.

18 października będziecie mogli otworzyć książkę, wysłuchać audiobooka, które powstawały przez kilka ostatnich miesięcy. Nad książką i jej zawartością czuwała Sylwia Chutnik współpracująca ze znanymi blogerkami piszącymi kolejne, zaskakujące rozdziały. Nad powstaniem audiobooka pieczę miała Małgorzata Lewińska, aktorka, której udało się zaprosić do jego współtworzenia rzeszę niezwykłych artystów – Krystynę Jandę, Adama Woronowicza, Piotra Adamczyka, Marię Seweryn, Ewę Bułhak, Jowitę Budnik i innych.

Tymczasem w Fundacji po DRUGIE co chwilę odbieramy telefony od nastolatek z placówek, które proszą o pomoc, bo ktoś chce je rozdzielić z dzieckiem, czasem już to zrobił. Piszemy pisma, rozmawiamy z placówkami, szukamy rozwiązań.

Od czerwca rozpoczęliśmy także realizację międzynarodowego projektu THE BOND (Więź), który umożliwia wymianę doświadczeń między kadrami, które na co dzień pracują z nieletnimi matkami.

Działamy, rozwijamy się. Staramy się naprawiać świat. Choć w tej niewielkiej części.

Close

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!