bielice„W internercie można znaleźć gotowe odpowiedzi na wiele pytań” – zachwalały korzystanie z sieci wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie. „Problem w tym, że nie zawsze te odpowiedzi są prawdziwe” – dodawały kolejne. „Trzeba wiedzieć jak z sieci korzystać” – padały podsumowania.

Fundacja po DRUGIE rozpoczęła realizację projektu „Warto mieć SIEĆ” w dwóch placówkach – MOW nr 2 w Warszawie i MOW w Bielicach. W jednym ośrodku pracują dziewczęta, w drugim chłopcy.

– W tym projekcie chcemy się skoncentrować na pożytecznych stronach korzystania z sieci – wyjaśnia Małgorzata Cwalina, koordynatorka. – Nie chcemy straszyć, ale raczej rozwijać i pokazywać. Pozwolić młodzieży lepiej rozumieć pożyteczne strony nowych mediów, przy jednoczesnym uczeniu ostrożności.

Dziewczęta z MOW ze Strażackiej po sieci poruszają się „różnie”. Część na przykład uważa, że dzięki internetowym zasobom można szybko i bezmyślnie „odbębnić” pracę domową wyszukując odpowiednie materiały. Niektóre dziewczęta taki sposób podejścia do nauki krytykują i uważają przede wszystkim za ograniczanie ich własnego rozwoju. W mniejszym stopniu zwracają uwagę na fakt, iż korzysta się wówczas z cudzej pracy.

– To dobrze, że dziewczyny potrafią znaleźć w sieci potrzebne informacje – mówi Małgorzata Cwalina. – Niedobrze, gdy korzystają z nich bezmyślnie i nie weryfikują ich pochodzenia.

Projekt ma przyczynić się do zwiększenia świadomości i podniesienia wiedzy na temat tego, jak powinno się korzystać z internetu.

– Staramy się zwrócić uwagę uczestników na to, że choć znajdą w sieci wiele pożytecznych stron, jest to jednak miejsce pełne różnych treści i to właśnie użytkownik powinien rozdzielić te wartościowe, od tych które szkodzą chociażby wprowadzając w błąd – dodaje.

W ramach projektu młodzież rozmawia również o zagrożeniach, które pojawiają się w sieci. Okazuje się, że dość dobrze rozpoznaje niebezpieczeństwa i potrafi je nazywać. Problem jednak zaczyna się w chwili, gdy zasiada przed monitor komputera.

– Jak wiadomo internet daje wielu poczucie anonimowości, jest miejscem, w którym teoretycznie możemy więcej, gdzie łatwiej jest obrazić, powiedzieć trudne słowa, niż gdy stoi się z drugim człowiekiem twarzą w twarz – mówi Agnieszka Sikora z FpD. – Nie chcemy epatować młodzieży przestrogami, ostrzeżeniami, ale rozmawiamy z nią o tych sytuacjach. Próbujemy wspólnie lepiej zrozumieć wirtualną rzeczywistość.

Projekt Warto mieć SIEĆ został sfinansowany ze środków Fundacji ORANGE w ramach programu BEZPIECZNIE TU i TAM

logo_FundacjaOrange_black_right_CMYK